לונדון: 20 אלף מפגינים נגד ישראל ונגד מבצע "צוק איתן"

המשך הפעולה הקרקעית של צה"ל עורר זעם בבריטניה, ועשרות אלפי מפגינים התאספו מול שגרירות ישראל בלונדון וקראו לחרם על ישראל ול"הפסקת טבח האזרחים בעזה". גם בבלגיה התקיימה הפגנה סוערת, והמטיילים הישראלים באזור הונחו להישאר בחדרים

עשרות אלפים מחו בבריטניה נגד המשך הפעולה הקרקעית של צה"ל בעזה: למעלה מ-20 אלף מפגינים, לפי הערכת המפגינים, התייצבו היום (שבת) מול שגרירות ישראל בלונדון וקראו להפסקת הרג האזרחים הפלסטינים. חלק מהמפגינים והנואמים בעצרת אף קראו לחרם על ישראל על מנת שתסיר את המצור על עזה. גם בבלגיה נערכה הפגנה המונית נגד מבצע "צוק איתן", ואחת המטיילות הישראליות באזור סיפרה חדשות 2 באמצעות המייל האדום כי הישראלים הונחו להישאר בחדרים עד שתסתיים ההפגנה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

המוחים הרבים צעדו ברחוב דאונינג בבירת בריטניה, בו מתגורר ראש הממשלה דייוויד קמרון, ולאחר מכן מול הפרלמנט - עד שהגיעו לשגרירות. כוחות ביטחון רבים הגיעו למקום על מנת למנוע התפרעויות ועימותים. אלפים, לא כולם בני הקהילה המוסלמית, התייצבו על מנת למחות בקול נגד פעולות ישראל ברצועת עזה במסגרת מבצע "צוק איתן" ולקרוא לפגיעה כלכלית בישראל.

מדובר בתצוגת כוח חסרת תקדים בשנים האחרונות בלונדון, גם בהשוואה להיקף ההפגנות בתקופת מבצע "עמוד ענן" ב-2012. בין השלטים שהונפו בהפגנת הענק: "לעצור את הטבח עכשיו", "שחררו את פלסטין" ו"להסיר את המצור על עזה".  גם בפריז יצאו אלפי מפגינים פרו-פלסטינים למחאה, למרות שהנשיא הולנד הורה לעצור את ההפגנות לאחר העימותים האלימים בשני בתי כנסת בבירה בשבוע שעבר. המוחים קראו לישראל "רוצחת" ונעצרו על ידי מחסומים משטרתיים. כמו כן נערכו הפגנות בערים ליל ומרסיי.

בצפון פריז המפגינים אף ירו לעבר השוטרים, שהשיבו בגז מדמיע ורימוני הלם. חלק מהמפגינים טיפסו לגג בניין ושרפו את דגל ישראל"אלו שלא מכבדים את האיסור עומדים בפני סיכון של מעצר והעמדה למשפט", הבהירו במשטרת פריז. הפעילים מחו על מה שהם מכנים "האלימות הישראלית ברצועת עזה". נשיא צרפת פרנסוואה הולנד אמר שהוא מבין את התגובה הרגשית להרג הפלסטינים ברצועת עזה, אך הבהיר כי החוק ייאכף.

ההפגנה בבלגיה, היום (המייל האדום)

הפגנות סוערות בטורקיה, בני משפחות דיפלומטים הוחזרו

מאז החל צה"ל בפעולה קרקעית, יצאו רבים להפגנות ברחבי העולם  - ובחלקם אף החלו עימותים. בערים איסטנבול ואנקרה בטורקיה פוזרו שלשום מתפרעים על ידי כוחות הביטחון, לאחר שניסו לפרוץ למתחם הנציגות הישראלית וקראו קריאות "מוות ישראל". מאות מתפרעים פלשו אל מתחם המשלחת הדיפלומטית הישראלית בבירה הטורקית, כשהם מיידים אבנים לעבר חלונות המבנה ונושאים דגלי אש"ף.

בעקבות הגילויים האלימים הורה שר החוץ אביגדור ליברמן להחזיר לישראל את בני משפחות הדיפלומטים המשרתים בטורקיה, והורה על צמצום הייצוג הדיפלומטי במדינה למינימום הנדרש.

המפגינים קראו "לעצור את הטבח" (חדשות 2)

במשרד החוץ אומרים כי ההפגנות האלימות באו לאחר נאומי הסתה של ראש ממשלת טורקיה רג׳פ טאיפ ארדואן וכי כוחות הביטחון הטורקיים לא עשו את המוטל עליהם בזמן ההפגנות בכדי למנוע את האירועים האלימים.

"הנחיתי את משרד החוץ להבהיר לממשלת טורקיה כי ישראל מוחה בחריפות על הפרה בוטה של הכללים הדיפלומטיים, אמנת וינה ואחרים, שהופרו על-ידי שלטונות טורקיה וכוחות הבטחון שלה ברגל גסה במהלך ההפגנות", אמר ליברמן. "אנו מטילים את האחריות לבטחונם ולשלומם של הנציגים הישראליים המשרתים שם על ממשלת טורקיה". גם בוושינגטון קראו מאות מפגינים פרו-פלסטינים קריאות בגנות ישראל, ובפולין הותקפו חברי משלחת ישראלית.

בכיכר מרכזית בעיר קרקוב בפולין תקפו השבוע צעירים פרו-פלסטינים חברים במשלחת "נפש יהודי - שם עולם", שערכו ביקור במדינה. משהבחינו המפגינים בקבוצת הישראלים, התקרבו כמה מהם לעברם והחלו לדחוף אותם ולירוק עליהם. השוטרים במקום הפרידו בין המתפרעים.

עמית ולדמן השתתף בהכנת הידיעה.