בנו של נשיא סורינאם ניסה לסייע לחיזבאללה ונשלח לכלא

בית משפט בניו יורק גזר 16 שנות מאסר על בנו של נשיא סורינאם לאחר שהזמין שני סוכנים שהציגו עצמם כאנשי חיזבאללה להקים בסיס של הארגון בארצו. התובע דרש לגזור עליו 30 שנות מאסר, אך במסגרת עסקת טיעון עונשו הופחת. "אני מתחרט ומתבייש מאוד במעשי", אמר לפני פסיקת השופט

מחפשים בסיס בדרום אמריקה. חיילי חיזבאללה (רויטרס)

בנו של נשיא סורינאם נשלח ל-16 שנות מאסר, לאחר שבית המשפט בארה"ב הרשיע אותו בניסיון להקים בסיס חיזבאללה בשטח המדינה. הוא יצר קשר עם סוכנים אמריקנים סמויים שהציגו את עצמם כנציגי הארגון, והציע להם את ארצו כמקלט - בתמונה לשני מיליון דולר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

סורינאם, המדינה הקטנה ביותר בדרום אמריקה, נחשבת למדינה בעלת יציבות שלטונית ומאז 2010 שולט בה הנשיא זדי בוטרזה שנבחר בבחירות דמוקרטיות. בוטרזה שלט במדינה גם כדיקטטור בשנות ה-80.

בנו, דינו בוטרזה בן ה-42, הואשם בבית המשפט במנהטן ניו יורק בהזמנת אנשים שאותם חשב לאנשי חיזבאללה להקים בסיס בארצו, בתמורה לכסף. בנוסף, הוא הודה בסחר בסמים ובחומרים מסוכנים. מחלקת המדינה של ארה"ב הכריזה ב-1997 על חיזבאללה כארגון טרור, וסיוע לו אסור על פי חוק.

לפני שהשופט גזר את דינו אמר בוטרזה: "מה שעשיתי לא מייצג את ארצי" וטען כי מאסרו יפגע ב-11 ילדיו, בני 19 עד שנתיים. "אני באמת מתחרט על מעשי ומתבייש בהם מאוד. אני לוקח עליהם אחריות מלאה".

התובע דרש בתחילה שהוא יישלח ל-30 שנות מאסר, בהתאם לעונש המקסימלי שקבוע בחוק. "זה חמור מאוד שמדינה, כל מדינה, מוכנה לפתוח את שעריה לארגון טרור תמורת תשלום", אמר התובע מייקל לוקארד לאחר הדיון.

משרד החוץ בסורינאם טרם הגיב לגזר הדין, ולא ברור כיצד הוא ישפיע על היחסים בין המדינות.