אירן ורוסיה קוראות לחידוש המו"מ

נשיא אירן רוחאני ונשיא רוסיה פוטין שוחחו בטלפון על ההתפתחויות האחרונות במזרח התיכון. "שני הצדדים הביעו צורך לפתרון מהיר של העימות הצבאי ואנו קוראים גם לחידוש השיחות הישירות בין ישראל לפלסטינים", נמסר בהודעת הקרמלין אחרי השיחה

שוחחו בטלפון: רוחאני ופוטין (AP)

בעוד את תשומת לבה של התקשורת העולמית מושכת הפלת המטוס מעל מזרח אוקראינה, ממשיכים מנהיגי העולם לנסות למצוא פתרון למשבר האחרון ברצועת עזה. נשיאי רוסיה ואירן קוראים לחדש את המשא ומתן המדיני ולסיים את המבצע בעזה, כשאירן מצידה ממשיכה לתמוך בחמאס. מי שהופך לתומך הגדול ביותר באירן הוא ראש ממשלת טורקיה, שטוען ש"ישראל היא מדינת טרור שמבצעת רצח עם".

ולדימיר פוטין וחסן רוחאני שוחחו היום (ו') בטלפון, ודנו במבצע הצבאי של ישראל ברצועת עזה ובאפשרות לחידוש השיחות בין ישראל לפלסטינים, כך הודיע הקרמלין עם סיום השיחה. על פי הדיווח בסוכנות רויטרס, השיחה בין פוטין לרוחאני נערכה ביוזמתה של אירן ובה הנשיא האירני הביע דאגה "מהדרדרות המשבר" מאז שישראל החלה את המבצע הקרקעי ברצועת עזה. "שני הצדדים הביעו את הצורך לפתרון מהיר לעימות הצבאי ואת הצורך בחידוש השיחות הישירות בין ישראל לפלסטינים", הוסיפו במוסקבה.

באופן לא מפתיע, אירן נעמדת לצד החמאס בעימות האחרון בעזה. טהרן כבר הציעה הזרמת סיוע לרצועת עזה וגינתה את פעולות צה"ל מיד עם תחילת מבצע צוק איתן.

תומך בחמאס: ר"מ טורקיה ארדואן (AP)
מי שהופך לתומך הגדול ביותר של תנועת החמאס הוא ראש ממשלת טורקיה ארדואן, שטען היום בפני תומכיו כי "ישראל מאיימת על השלום במזרח התיכון. היא הייתה גורם מדכא פעם והיא ממשיכה לדכא גם עכשיו. טורקיה לא יכולה לחשוב על התפתחויות חיוביות כלשהן עם ישראל כל עוד אני מכהן בתפקיד. ישראל היא מדינת טרור שמבצעת רצח עם כל יום מאז 1948", אמר באנקרה. ביממה האחרונה נערכו בטורקיה מספר הפגנות נגד ישראל, גם באיסטנבול וגם באנקרה, כשהמונים התנפלו על בנייני הנציגויות הישראלית במדינה ואיימו לפרוץ אליהם. בתגובה, שר החוץ ליברמן הורה לצמצם משמעותית את הנציגות הישראלית בטורקיה.