אוסטרליה: "תומכי רוסיה הפילו את המטוס המלזי"

מי אחראי לירי הטיל שהפיל אתמול את המטוס המלזי באוקראינה והרג 298 בני אדם? באוסטרליה, שרבים מאזרחיה נהרגו, ובאוקראינה מאשימים את המורדים הפרו רוסים. בקרמלין מכחישים למרות שהטיל המיירט הוא מתוצרת רוסית

זירת ההתרסקות (רויטרס)

ראש ממשלת אוסטרליה טוני אבוט האשים את רוסיה באחריות להפלת המטוס המלזי במזרח אוקראינה. "מורדים פרו רוסים, הנתמכים על ידי רוסיה, הם שעומדים מאחורי הפלת המטוס המלזי", הצהיר אבוט, שרבים מנוסעי המטוס היו אזרחי מדינתו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ראש ממשלת אוסטרליה מצטרף בכך לנשיא אוקראינה פטרו פורושנקו שכינה את המקרה "מתקפת טרור של תומכי רוסיה". 154 אזרחי הולנד נהרגו באסון, 43 אזרחי מלזיה, 27 אוסטרלים, תשעה בריטים, ארבעה בלגים, ארבעה גרמנים, שלושה פיליפינים וקנדי אחד. לא ידוע מהיכן הגיעו שאר הנוסעים.

חברת התעופה המלזית הודיעה הלילה כי נתיב הטיסה של המטוס שהתרסק מעל אוקראינה הוכרז בטוח ע"י מנהל התעופה של האו"ם ולא הוטלו עליו מגבלות. עוד נמסר כי על סיפון המטוס היו 283 נוסעים, בהם שלושה פעוטות, ו-15 אנשי צוות - בסך הכול 298 בני אדם. איש לא ניצל.

מומחים אמריקנים חשפו כי הטיל שפוצץ את המטוס הוא מתוצרת רוסית, אך לא הצליחו לאתר את נקודת השיגור המדויקת שלו. גם באוקראינה האשימו במעשה מורדים תומכי רוסיה, שמצדם דחו את ההאשמות וטענו כי הממשלה בקייב היא האחראית. לרוסיה יש, כמובן, נשק רב נגד מטוסים אך אין כל אישור כי נשק כזה הועבר למורדים הפרו-רוסים באוקראינה.

מדובר בטיסה מספר 17, שהמריאה מנמל התעופה סכיפהול שבאמסטרדם לעבר קואלה לומפור שבמלזיה. את הדיווחים הראשונים על ההתרסקות העבירו גורמים בפיקוח האווירי של רוסיה, לאחר שהמטוס לא עבר לשטחם על פי מסלולו המתוכנן.

מסרטונים שהעלו תושבים מקומיים לרשת, נראה עשן רב מיתמר למרחק רב מהאזור סוכנות הידיעות הרוסית אינטרפקס דיווחה כי ההתרסקות אירעה 50 קילומטרים מדרום מערב לדונייצק.