לחץ בלונדון: שר החוץ הבריטי הייג התפטר

אחרי 4 שנים, שר החוץ הבריטי וויליאם הייג מסיים את תפקידו, כמו גם שרים נוספים שהוחלפו על ידי ראש הממשלה דייויד קמרון. על פי ההערכות בבריטניה, מדובר בניסיון אחרון של קמרון לשפר את מצב המפלגה השמרנית בסקרים, שחוזים לה הפסד בבחירות במאי

פורש. וויליאם הייג (רויטרס)

שר החוץ הבריטי וויליאם הייג הודיע על התפטרות מהתפקיד לאחר ארבע שנים. ראש ממשלת בריטניה דייויד קמרון צפוי למנות למחליפו של הייג את שר ההגנה פיליפ האמונד. מחליפו של הייג ידוע כאדם שמרן המתנגד לחברותה של בריטניה באיחוד האירופי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הייג הודיע בחשבון הטוויטר שלו כי ישמש כעת כיושב ראש בית הנבחרים, הבית התחתון של הפרלמנט הבריטי. הוא ישמש בתפקיד זה עד לבחירות לפרלמנט הבריטי בחודש מאי, אז יפנה את מקומו ולא יתמודד מחדש על מקום בפרלמנט. בהודעת ראש הממשלה קמרון צויין כי הייג יפרוש מהחיים הפוליטיים ויתמקד בקריירת הכתיבה שלו.

לא רק הייג איבד את תפקידו. גם שר המשטרה הבריטי, שר המדע והתובע הכללי של בריטניה יפרשו במסגרת מה שבעיתוני בריטניה מכנים "ליל הסכינים הארוכות" של קמרון - החלפה נרחבת של שרים מהמפלגה השמרנית במטרה לשפר את הפופולריות של המפלגה השמרנית לקראת הבחירות המתקרבות. גורמי אופוזיציה מתחו ביקורת על קמרון, לפיה הוא לא ממנה מספיק נשים וצעירים לתפקידים בכירים.

הדחיפות של קמרון לביצוע שינוי כה מרחיק לכת בממשלתו נובעת ככל הנראה מהעובדה שעל פי כל הסקרים הוא בפיגור של 5%-2% ממפלגת האופוזיציה - הלייבור בראשותו של אד מיליבנד.

מקור נוסף לדאגה לקמרון הוא מצבה בסקרים של שותפתו הקואליציונית, המפלגה הליברל דמוקרטית, שצפויה לאבד על פי הסקרים יותר מחצי מהמושבים שלה בפרלמנט. "מפלגת העצמאות של בריטניה" הימנית המתנגדת לחברות באיחוד האירופי צפויה להתחזק.