לוס אנג'לס: עימותים בהפגנת תמיכה בישראל

בעקבות המבצע הצבאי וההפגנות נגד ישראל, יצאו אלפים לרחובות לוס אנג'לס על מנת להביע תמיכה בישראל ובמבצע. העצרת, בה נאמו מנהיגים מקומיים והשחקנית נועה תשבי, הופרעה לאחר שאלמונים תקפו במקלות מספר מפגינים פרו-ישראלים וברחו

מבצע "צוק איתן" עורר מחאות רבות בעולם, אך גם תומכי ישראל בעולם נאבקים על הלגיטימיות של המבצע: אלפי אנשים, חלקם חברי הקהילה הישראלית-אמריקנית בלוס אנג'לס, הפגינו הלילה (ב') והביעו תמיכה בפעילות צה"ל בעזה. ההפגנה, שיזם ארגון IAC, נקטעה כאשר מספר מפגינים פרו-פלסטינים הגיעו למקום, התעמתו עם המפגינים ואף הכו אותם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

המחאה השקטה של תומכי ישראל מחוץ לבניין הפדרלי במערב לוס אנג'לס לוותה בהפגנת נגד שנערכה מהצד השני של הרחוב. לאחר מכן הגיעו "שלושה או ארבעה גברים שהחזיקו דגלי פלסטין", לפי התקשורת היהודית באזור, והכו במקלות עץ ארוכים את המפגינים.

על פי הדיווח, שוטרים רבים הוזעקו למקום על מנת להפריד בין הצדדים ולהגן על המפגינים שהוכו, בזמן שהתוקפים ברחו מהזירה באמצעות משאית, ובמקום נשמעו צלילי ירי בעת הימלטותם.  לאחר מכן דווח כי חלק מהתוקפים נעצרו, אך לא התקבל לכך אישור מהמשטרה המקומית.אחד ממארגני העצרת, אדם מילשטיין מהמועצה הישראלית-אמריקנית, אמר כי ההפגנה הייתה הגדולה ביותר בעד ישראל שאי פעם הייתה בלוס אנג'לס. בין הנואמים באירוע היו מנהיגים יהודיים מקומיים והשחקנית הישראלית נועה תשבי.

"היו קרוב ל-3,000 איש שבאו להדגיש את הצורך שיש לנו להגן על עצמנו - צריך להמשיך ולהסביר את עצמנו בעולם", סיפרה תשבי בשיחה עם התכנית "העולם הבוקר" של רשת. "הייתה תקשורת מקומית מרשימה שהגיעה כדי להראות תמיכה. לצערנו התמונות מעזה יותר קשות, ולכן ההפגנה פחות פוטוגנית, אבל אנחנו צריכים להסביר שהסיבה שאין לנו נפגעים היא ההגנה שלנו".

אתמול: הפגנה אלימה מחוץ לבית כנסת בפריז

אתמול דיווח עיתון במרוקו כי רב הותקף בקזבלנקה על ידי אלמוני בשל זעמו על מבצע "צוק איתן". לפי הדיווח בעיתון "טל קוול" הרב משה אוחיון הוכה ביום שישי האחרון, לאחר שהתוקף שאל אותו "האם אתה יהודי? מה צה"ל עושה לאחים שלנו"? הרב אוחיון סיפר לעיתון כי הוכה באגרוף והופל לארץ, ולאחר מכן חבט בו התוקף עד שאיבד את ההכרה. הרשויות במרוקו לא מסרו תגובה לדיווח.

אתמול בערב צרו אלפי מוחים פרו-פלסטינים על בית כנסת ברובע ה-11 שבבירת צרפת בשל מבצע "צוק איתן", כשבפנים הייתה קבוצת יהודים. ארבעה בני אדם נפצעו קל. "זה סוג של אינתיפאדה", סיפר מתפלל יהודי שהיה מחוץ לבית הכנסת לחדשות 2. "הם היו לכודים בבית הכנסת". לאחר התערבות המשטרה 7,000 המפגינים התפזרו. יגאל פלמור, דובר משרד החוץ, עדכן כי כ-150 יהודים שהיו נצורים בבית הכנסת חולצו וארבעה מהם פונו לבית החולים כשהם סובלים מפציעות קלות.

המחאה האלימה התרחשה מול בית הכנסת דון איזק אברבנאל שברחוב Rue de la roquette. האירועים החלו כשקבוצה פרו-פלסטינית צעדה לאורך הרחובות שברובע ה-11. חלק מן המפגינים נשארו סביב בית התפילה והחלו להתגודד מולו כשכמה מהם יידו אבנים אל עבר המבנה. "מדובר בקבוצות קטנות שהיו מאורגנות היטב מארגונים פלסטינים שבאו כדי לתקוף את בית הכנסת עם אבנים ולבנים, בדיוק כפי שהם עושים בישראל", סיפר עד הראייה. "הם קראו קריאת נגד ישראל וביקשו להרוג אותנו".

יוסי גל, שגריר ישראל בפריז, אמר בשיחה עם חדשות 2 כי "מדובר בהפגנה פרו-פלסטינית גדולה של אלפי בני אדם בכיכר הבסטיליה שהידרדרה לאלימות ולהתנגשויות עם המשטרה. משם, המשיך חלקם לבית הכנסת שבאזור המארה, שבו התקיימה באותה עת עצרת פנימית של הזדהות עם ישראל".