עבדאללה: "הסכסוך הישראלי-פלסטיני מאיים על השלום העולמי"

בנאום שנשא בפני הפרלמנט האירופי בשטרסבורג התייחס מלך ירדן לסכסוך הישראלי-פלסטיני ולעליית דאע"ש במזרח התיכון וקשר בין השניים. "הסכסוך גורם לאלימות וטרור ברחבי העולם", אמר. "קיצונים מנצלים אותו כדי לייצר לגיטימציה ולגייס לוחמים במערב"

(רויטרס)

מלך ירדן עבדאללה השני נאם היום (שלישי) בפני הפרלמנט האירופי בשטרסבורג וקרא למדינות היבשת להילחם בעוינות נגד האסלאם, שמזינה לדבריו את הקיצונים. בנאומו התייחס המלך עבדאללה בהרחבה לסכסוך הישראלי-פלסטיני וקבע כי הוא "מאיים על עמודי התווך של השלום העולמי".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"פעם אחר פעם אני שומע שאומרים שתהליך השלום תקוע", אמר עבדאללה. "המציאות היא שישראל מרחיבה את ההתנחלויות ושהכישלון בשיחות שולח מסר מסוכן - הוא שוחק את האמון בחוק הבינלאומי ובקהילה הבינלאומית. זה הזמן לחשוב על העתיד וכיצד הסכסוך המתמשך הזה גורר שנאה נוספת, אלימות וטרור ברחבי העולם".

"הסכסוך חייב להיפתר באמצעים פוליטיים ולא באלימות", הדגיש עבדאללה וקשר בעקיפין בין היעדר תהליך השלום לבין היכולת של דאע"ש לגייס לוחמים במערב. "קיצונים מנצלים את העוולות והסכסוך המתמשך כדי לייצר לגיטימציה ולגייס לוחמים זרים באירופה וברחבי העולם", אמר. "יש לייצר מומנטום חיובי ולסלול את הדרך להסדר סופי. איך נילחם במאבק אידיאולוגי אם לא תתוו את הדרך לשלום בין ישראל לפלסטינים?".

עבדאללה כינס את ארגון המדינה האסלאמית "איום גלובלי הניזון מאיסלמופוביה" ואמר כי העולם עומד בפני מתקפות מחבלים "בעלי שאיפות חסרות רחמים". "המניע שלהם הוא לא אמונה אלא כוח, כוח שמפרק מדינות וקהילות לגזרים, מדרדר אותם לסכסוכים עדתיים וגורם לסבל מסביב לעולם".