כך רואים בעולם את מבצע "צוק איתן"

אבו מאזן קורא להתערבות בינלאומית לריסונה של ישראל, במשרדי החוץ בפריז ובוושינגטון מביעים דאגה והתקשורת העולמית ממשיכה לעקוב, כבר שבועיים, בכותרות הראשיות, סביב ההסלמה בין ישראל לרשות הפלסטינית ורצועת עזה. גם העובדה שבאנגלית, שמו של המבצע שונה מ"צוק איתן" ל "Operation Protective Edge" אומרת הכל

בעולם ערים ומביטים בדאגה על ההתפתחויות במזרח התיכון, במאבק המתפתח סביב רצועת עזה, רשתות החדשות סביב העולם שלחו כתבים לשדרות, לירושלים ולתל אביב להעביר דיווחים מפעולת צה"ל ברצועת עזה, לאחר שבועות של מתיחות גם בגדה המערבית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ההודעה על גיוס מילואים בישראל זכתה לפריצה בשידור ברשת CNN ומבזקים מיוחדים באתרי החדשות. יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן דרש הבוקר מישראל להפסיק מיד את התקיפות ברצועת עזה.

"הממשל הפלסטיני דורש הפסקה מיידית של הפעילות שגורמת להתדרדרות המצב בעזה", קרא אבו מאזן וביקש מהקהילה הבינלאומית להתערב מיד כדי לעצור את ההתדרדרות שתוביל לעוד חוסר יציבות והרס באזור". על פי ההודעה, ההנהגה הפלסטינית קוראת קריאות " אינטנסיביות ודחופות" למנהיגים ערבים בתקווה להפעיל לחץ על ישראל להרגיע את המצב.

המזכיר הכללי של הליגה הערבית, ד"ר נביל אל-עראבי קרא למועצת הביטחון של האו"ם להתכנס מייד כדי לנקוט בצעדים ההכרחיים "לעצור את התוקפנות הישראלית ברצועת עזה".

עראבי הביע דאגה חמורה מההסלמה ומהפעולות הצבאיות נגד תושבי רצועת עזה לאור מה שכינה "הפשעים הישראליים המתמשכים וההפרות נגד האזרחים הפלסטיניים". בכירים נוספים ברמאללה מגנים את הפעולה הישראלית ברצועת עזה, על פי הפרסום ממשרדו של נביל אבו רודיינה המבצע הצבאי של ישראל הוא "הצהרת מלחמה על העם הפלסטיני".

"הממשל הישראלי לבדו יסבול את ההשלכות", הזהיר מזכ"ל הליגה הערבית, "לפלסטינים יש זכות להגן על עצמם בכל הכלים שעומדים לרשותם". עוד ציין כי "שתיקת העולם לנוכח הפעולה, בלתי מתקבלת על הדעת" ושהפעולה, הורסת את סיכויי השלום.

סגן ראש הלשכה המדינית של חמאס מוסא אבו מרזוק מהלשכה המדינית אמר בראיון נדיר ל"אל -קודס" כי "המדיניות של התנועה (חמאס) קבועה בימים אלה - אנחנו לא נלך להסלמה". מרזוק טען שהוא בקשר רצוף עם קהיר וטען ש"מצרים הביעה את מחויבותה לאינטרסים של העם הפלסטיני, והוקיעה את הענישה הקולקטיבית של העם הפלסטיני.

סגן ראש הלשכה המדינית הדגיש כי הארגון נגד הסלמה, אך הוסיף: "לא נסבול את הפשעים שבוצעו על ידי האויב,שהפר את הפסקת האש, הם צריכים לחזור למה שסוכם בקהיר בשנת 2012".

גם במשרדו של שר החוץ הצרפתי הגיבו היום לגל האלימות בין ישראל לארגונים הפלסטינים. בהודעה קרא השר הצרפתי לכל הצדדים לגלות איפוק. "אנו מביעים את ההסתייגות שלנו מאלימות וקוראים לכל הצדדים להראות איפוק", הדגיש דובר משרד החוץ הצרפתי בתדרוך לכתבים.

בוושינגטון הביעו אמש דאגה וקראו אמש לשני הצדדים להמנע מהסלמה. המבצע צוק איתן שצה"ל מנהל ברצועת עזה לא תורגם באנגלית, דובר צה"ל באנגלית קרא למבצע הזה "Operation Protective Edge" בתרגום חופשי - "מבצע על הגנת הקצה", אולי בגלל שתרגום ישיר של "צוק איתן" נשמע לוחמני מידי.