תעלומה בקוריאה הצפונית: למה המנהיג צולע?

הרודן קים ג'ונג און תועד - בסרטון ששודר במפתיע בטלוויזיה - כשהוא צולע על בימה במהלך ציון יום השנה למותו של מייסד המדינה. תמונות שמציגות פגם במנהיגי קוריאה הצפונית בדרך כלל מקבלות מעמד של סוד מדינה כמוס ביותר, והמומחים המומים

מנהיג קוריאה הצפונית קים ג'ונג און בדרך כלל לא מסגיר את חולשותיו, והתקשורת המקומית נוהגת לתאר את מנהיגי המדינה כסמל לשלמות. לכן, התמונות ששודרו הבוקר בטלוויזיה שבהן נראה הרודן הצעיר צולע למרכז הבמה במהלך ישיבה מיוחדת לציון יום השנה ה-20 למותו של סבו, הן תיעוד נדיר ומפתיע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בסרטון נראה קים ג'ונג און צועד מול קהל אלפים מריע, לקראת נאומו על מייסד המדינה קים איל סונג, כשפוסטר ובו פניו המחייכות תלוי מעל האולם.

מומחים לענייני קוריאה הצפונית הפגינו התרגשות ואמרו לסוכנות הידיעות רויטרס כי "התקשורת הממשלתית ומערכת התעמולה חושבת על כל תמונה שמתפרסמת במדינה המבודדת, כל פגם במנהיגיה הופך לסוד מדינה כמוס במיוחד".

הם מביאים כדוגמה את המנהיג המייסד, ששלט במדינה עד 1994. לקים איל סונג היה גידול בצד האחורי של צווארו בגודל של כדור טניס ואם איזשהו צלם היה מתעד את הפגם, הוא היה מגיע לסוף דרכו - לא רק המקצועית. בפיונג יאנג ידעו שמותר לצלם את אבי האומה רק מזוויות מסוימות.

לא ברור מה גרם לצליעתו של קים גו'נג און. לאחרונה נראה המנהיג, בשנות ה-30 לחייו, מסייר בין תרגילים צבאיים ובוחן חיילים לאורכם של חופי קוריאה הצפונית. ואחת ההערכות היא שאולי הוא נפגע באחד הסיורים האלה.