טייפון ביפן: יותר ממאה אלף פונו מבתיהם

הרשויות ביפן הורו על ביטול טיסות ופינוי מאות אלפים מבתיהם לאחר שסופת הטייפון "נגורי" הגיעה לאיי אוקינאווה. כ-7,000 בתים נותקו מזרם החשמל, וקיים חשש מנזקים לתחנות הכוח הגרעיניות באזור

טייפון, ארכיון (ap)

חשש לנזקים כבדים לאיי אוקינאווה ביפן: בעקבות סופת טייפון עוצמתית, הרשויות ביפן הודיעו הלילה (ג') על ביטולי טיסות המוניים וקראו לכמאה אלף תושבים לפנות את בתיהם מחשש להרס בתים. החשש המרכזי של רשויות ההצלה הוא מנזק כבד בעקבות הגשם והרוחות החזקות שהגיעו לאיים הדרומיים של יפן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הטייפון שזכה לשם "נגורי" הוגדר בהתחלה כ"סופר טייפון" אך מאז נחלש מעט. למרות זאת הרוחות נותרו עזות, ומהירותן הגיעה לשיא של כ-250 קילומטרים בשעה. שרשרת האיים של אוקינאווה עומדת במרכז הסערה, וכוננות גופי החירום הועלתה באזור.

יותר ממאה אלף תושבי האיים הטרופיים, שנמצאים כ-1,600 קילומטרים דרומית-מערבית לבירה טוקיו, התבקשו להתפנות עצמאית מביתם. כ-7,000 בתים נותקו מזרם החשמל, ומפעל לזיקוק נפט הפסיק את פעולתו. עצים התעופפו ברוח, ונזק נגרם לרכוש.

ביפן מדגישים כי אין תחנת כוח גרעינית באזור אוקינאווה, אך ישנן שתיים באי המערבי קיושו ועוד אחת באי שיקוקו. כעת קיים חשש כי הסופה תחלוף באזור התחנות הלו לאחר שתפגע באוקינאווה, וביפן נערכים למניעת אסון גרעיני נוסף, שישחזר את הטרגדיה של הכור בפוקושימה מחודש מרס 2011.

פעילות תחנות הכוח הופסקה בהוראת הממשלה: "זה מצב חריג, סכנה גדולה מתקרבת", אמר בכיר בסוכנות המטאורולוגית היפנית.

למעלה משלוש שנים לאחר האסון בפוקושימה שנגרם מצונאמי באזור, ביפן עדיין מתקשים לטפל בכל דליפות המים הרדיואקטיביים בצדה המזרחי של המדינה.