זריף: "מכתב הסנאטורים - תעמולה סתמית"

47 נציגים רפובליקנים שיגרו מכתב בהול למנהיגי אירן ובו אזהרה שלפיה הם לא מתחייבים לכבד את עסקת הגרעין המתגבשת עם המעצמות. תגובותיהם של נשיא ארה"ב ושר החוץ האירני לא איחרו להגיע. "ישנה אירוניה בעובדה כי מספר חברי קונגרס חולקים מטרה משותפת עם קיצונים אירנים", אמר אובמה

מוחמד זריף, שר החוץ האירני (רויטרס)

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, הגיב למכתב ששלחו אתמול (שני) סנאטורים רפובליקנים לאירן ובו אזהרה לפיה העסקה שעשויה להיחתם עם ממשל אובמה לא תחייב את יורשו בבית הלבן עם תום תקופת כהונתו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אני סבור שזוהי אירוניה שכמה מחברי הקונגרס חולקים מטרה משותפת עם קיצונים באירן בקואליציה חריגה למדי" אמר הנשיא בתגובה. "כרגע נתמקד בניסיון להגיע להסכם. במידה ותיחתם עסקה, נפנה אל הציבור האמריקני עם פרטיה ואני בטוח שנוכל ליישמה" הוסיף.

מוחמד ג'וואד זריף, שר החוץ של אירן אמר בתגובה למכתב כי "אנו סבורים שאין למכתב כל ערך משפטי, מדובר בלא יותר מתעמולה". "יתרה מכך, בשעה שהשיחות לא הבשילו עדיין, גורמים בארה"ב יוצאים מגדרם ונוקטים בצעדים חסרי תקדים על מנת להביע, כפי שעושה נתניהו, את התנגדותם לכל הסכם בין הצדדים" הוסיף.

מיהר להגיב ליוזמת הקונגרס. אובמה (רויטרס)

מאחורי היוזמה למכתב עומד חבר הסנאט הטרי טום קוטון, שהצליח להחתים מנהיגים בכירים במפלגה הרפובליקנית ובהם כאלה שעשויים להתמודד על הנשיאות בשנה הבאה: מרקו רוביו, טד קרוז וראנד פול. המכתב נועד לא רק להרתיע את המשטר האירני מלחתום על עסקה, אלא גם ללחוץ על הבית הלבן שעובד תחת פיקוח הקונגרס בסוגיה.

בדברים שכוונו לעבר מנהיגה הרוחני של הרפובליקה האסלאמית, האייתולה עלי חמינאי, נכתב: "מהתבוננות במו"מ עם הממשל שמנו לב כי ייתכן שאתם לא מבינים את המערכת החוקתית שלנו באופן מלא".

"כל הסכם שלא אושר על ידי הקונגרס לא מחייב את מימושו", כתבו הסנאטורים. "הנשיא הבא יוכל לבטל את העסקה במשיכת עט, קונגרסים עתידיים יכולים לשנות את תנאי ההסכם בכל עת שיבחרו".

הקונגרס יבלום עסקה? ארכיון (רויטרס)

בכך מנסים הבכירים הרפובליקנים לעקוף את ממשל אובמה, שנציגיו ממשיכים במאמצים לגבש עסקה עם נציגי אירן בז'נבה. "משטר האייתולות צריך לדעת לפני שיסכים לכל עסקת גרעין שמולו זרוע ממשל אחת בלבד, זהו סיכון שאירן לוקחת על עצמה", טען הסנאטור קוטון. בניגוד לדברים, אומרים גורמי פיקוח נשק בינלאומיים כי לקונגרס יהיה קשה לשנות או לבטל כל הסכם שנרקם כעת.

המשא ומתן הפך לחלק מרכזי בקמפיין הרפובליקני לקראת הבחירות שנת 2016. כך למשל, מושל פלורידה לשעבר ג'ב בוש יצא נגד המגעים בנאום שנשא במועצת שיקגו בחודש שעבר. מושל טקסס לשעבר ריק פרי פרסם סרטון וידאו שמבקר את המו"מ וקרא לפיקוח של הקונגרס על ההסכמות. "הסכם שאינו כולל אישור של הקונגרס גורם נזק לביטחון שלנו ומסכן את בני בריתנו", טען פרי.

המכתב שנשלח הוא המהלך האחרון בשורה של מהלכים של אנשי המפלגה הרפובליקנית, שמנסים להבטיח את חלקו של הקונגרס בכל עסקה עתידית, אם וכאשר תיחתם. הנשיא אובמה עצמו התייחס בעבר לנושא, כשאיים שבמקרה שהקונגרס (הנשלט על ידי הרוב הרפובליקני) יצביע נגד העסקה, הוא יטיל וטו על הנושא.