עשרות סנאטורים לאירן: "לא נכבד את העסקה, הנשיא הבא יוכל לבטלה"

47 נציגים רפובליקנים שיגרו מכתב בהול למנהיגי אירן ובו אזהרה שלפיה הם לא מתחייבים לכבד את עסקת הגרעין המתגבשת עם המעצמות. "הנשיא הבא יוכל לבטל את ההסכם במשיכת עט", כתבו הסנאטורים האמריקנים

המנהיג הרוחני, חמינאי (רויטרס)

בעוד המשא ומתן בין אירן למעצמות בנוגע לתכנית הגרעין נמשך, שיגרה הלילה (שני) קבוצה המונה 47 סנאטורים רפובליקנים מכתב פתוח למנהיגי הרפובליקה האסלאמית ובו אזהרה לפיה העסקה שעשויה להיחתם עם ממשל אובמה לא תחייב את יורשו בבית הלבן - עם תום תקופת כהונתו בשנת 2016.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מאחורי המכתב עומד חבר הסנאט הטרי טום קוטון, שהצליח להחתים מנהיגים בכירים במפלגה הרפובליקנית ובהם כאלה שעשויים להתמודד על הנשיאות בשנה הבאה: מרקו רוביו, טד קרוז וראנד פול. המכתב נועד לא רק להרתיע את המשטר האירני מלחתום על עסקה, אלא גם ללחוץ על הבית הלבן שעובד תחת פיקוח הקונגרס בסוגיה.

בדברים שכוונו לעבר מנהיגה הרוחני של הרפובליקה האסלאמית, האייתולה עלי חמינאי, נכתב: "מהתבוננות במו"מ עם הממשל שמנו לב כי ייתכן שאתם לא מבינים את המערכת החוקתית שלנו באופן מלא".

"כל הסכם שלא אושר על ידי הקונגרס לא מחייב את מימושו", כתבו הסנאטורים. "הנשיא הבא יוכל לבטל את העסקה במשיכת עט, קונגרסים עתידיים יכולים לשנות את תנאי ההסכם בכל עת שיבחרו".

הקונגרס יבלום עסקה? ארכיון (רויטרס)

בכך מנסים הבכירים הרפובליקנים לעקוף את ממשל אובמה, שנציגיו ממשיכים במאמצים לגבש עסקה עם נציגי אירן בז'נבה. "משטר האייתולות צריך לדעת לפני שיסכים לכל עסקת גרעין שמולו זרוע ממשל אחת בלבד, זהו סיכון שאירן לוקחת על עצמה", טען הסנאטור קוטון. בניגוד לדברים, אומרים גורמי פיקוח נשק בינלאומיים כי לקונגרס יהיה קשה לשנות או לבטל כל הסכם שנרקם כעת.

המשא ומתן הפך לחלק מרכזי בקמפיין הרפובליקני לקראת הבחירות שנת 2016. כך למשל, מושל פלורידה לשעבר ג'ב בוש יצא נגד המגעים בנאום שנשא במועצת שיקגו בחודש שעבר. מושל טקסס לשעבר ריק פרי פרסם סרטון וידאו שמבקר את המו"מ וקרא לפיקוח של הקונגרס על ההסכמות. "הסכם שאינו כולל אישור של הקונגרס גורם נזק לביטחון שלנו ומסכן את בני בריתנו", טען פרי.

המכתב שנשלח הוא המהלך האחרון בשורה של מהלכים של אנשי המפלגה הרפובליקנית, שמנסים להבטיח את חלקו של הקונגרס בכל עסקה עתידית, אם וכאשר תיחתם. הנשיא אובמה עצמו התייחס בעבר לנושא, כשאיים שבמקרה שהקונגרס (הנשלט על ידי הרוב הרפובליקני) יצביע נגד העסקה, הוא יטיל וטו על הנושא.