האו"ם: ספינת הנשק שנתפסה – מאירן

דוח חסוי של ועדת מומחים מטעם האו"ם על ספינת הנשק KLOS C שנתפסה על ידי ישראל חושף כי אירן היא אכן זו שעומדת מאחורי משלוח הנשק. אולם לטענת המומחים, ובניגוד לטענה בישראל, המשלוח לא היה בדרכו לעזה אלא לסודן, ואין שום הוכחה לכך שחלק מהנשק יוצר בסוריה

הספינה KLOS C, ארכיון (דו"צ)

ספינת הנשק KLOS C שנתפסה על ידי ישראל בחודש מרס כשהיא עמוסה באמצעי לחימה, הגיעה מאירן - כך נקבע בדוח חסוי של ועדת מומחים מטעם האו"ם שהגיע לידי סוכנות הידיעות רויטרס. חברי הוועדה טוענים כי מדובר בהפרת האמברגו של האו"ם על טהרן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הממצא מגיע ימים ספורים לפני הסיבוב האחרון של המשא ומתן בווינה בין איראן לבין המעצמות. מטרת השיחות היא להגיע להסכם שלפיו יוסרו בהדרגה הסנקציות הבינלאומיות על אירן, בתמורה לכך שאירן תעצור את תכנית הגרעין שלה.

בניגוד לטענה הישראלית שלפיה אמצעי הלחימה היו בדרכם לפעילי ארגון חמאס ברצועת עזה, חברי הוועדה באו"ם טוענים כי הנשק נשלח דווקא לסודן. עם זאת, המומחים לא מסבירים בדוח מדוע נשלחו אמצעי הלחימה לסודן.

חותמות רשמיות של אירן על חלק מהמכולות

כמו כן, הוועדה לא הצליחה לאשר טענה נוספת של ישראל, שלפיה חלק מכלי הנשק יוצרו בסוריה. "לא זיהינו שום סימונים על הרקטות שנתפסו, המעידים על כך שהן יוצרו בסוריה", נכתב בדוח.

אולם באשר לאירן - ישנן הוכחות חד משמעיות לטענת הוועדה. באירן אמנם ממשיכים להכחיש כל קשר לספינת הנשק, אך המומחים העידו כי ישנן חותמות רשמיות של רשויות המכס האירניות על מכולות שהחזיקו חלק מהנשק. "החותמות ממחישות את המקור האירני של המכולות האלו", נכתב בדוח.