אירן נאבקת בסנקציות - וגם בהברחות הסמים במדינה

בצל הסנקציות הכלכליות על אירן, השמידה המשטרה המקומית 50 טונות של סמים שהועברו דרך המדינה בדרכם לאירופה. שר הפנים טען כי "הסנקציות מקשות עלינו לייבא ציוד שדרוש למאבק בהברחות". הוא דחה את הטענות נגד ההוצאות להורג של עברייני הסמים: "הם עבריינים סדרתיים ומסוכנים לעולם"

מכה להברחת הסמים לאירופה דרך אירן: המשטרה האירנית השמידה היום (ה') 50 טונות של סמים מסוגים שונים בטקס רב רושם, שבמהלכו טען שר הפנים כי הסנקציות הבינלאומיות מקשות על המאבק הארצי בהברחת החומרים המסוכנים. בטהרן מקווים כי יושג הסכם זמני עד ה-20 ביולי, שיוביל להקלה נוספת בעיצומים שמוטלים על המדינה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

שר הפנים עבדולרזה רחמני פזלי טען כי "הסנקציות מקשות עלינו לייבא ציוד אלקטרוני וטכני שדרוש לצורך מאבק בהברחות, בזמן שאנחנו פועלים כדי לסייע לעולם כולו". אירן נמצאת בלבו של ציר הברחת סמים מרכזי בין אפגניסטן לאירופה, וגם לאזור מדינות המפרץ הפרסי.

כמויות סמים רבות נתפסות במדינה על בסיס כמעט יום יומי, אך השלטונות טוענים כי אינם מצליחים למנוע את כל ההברחות בשל הקשיים הכלכליים. "אנחנו לא יכולים לייבא אפילו קרני רנטגן - האם זה באמת עוזר במאבק בנגע הסמים?", שאל השר.

"אנחנו לא מוציאים להורג מכורים לסמים"

נבחרי ציבור רבים ונציגים ממדינות זרות הוזמנו על מנת לצפות בפיצוץ העז, שנועד להדגיש את המאמצים של אירן נגד ההברחות למרות המגבלות הכלכליות. שר הפנים העריך כי בשנה האחרונה אירן החרימה 550 טונות של סמים - עלייה של 14% מהשנה הקודמת - למרות היעדר הסיוע.

לאחרונה ספגה אירן ביקורת מצד ארגוני זכויות אדם על הוצאות להורג של עבריינים וחמושים שעסקו בהברחת סמים, אך השר דחה את הטענות: "אנחנו לא תולים מכור לסמים או מבריח על הברחה בלבד".

"אלו שהוצאו להורג היו חמושים שהשתתפו בעימותים, ביצעו עבירות, הלבינו כספים, תמכו כספית בטרור ואנסו", הסביר. "הם ביצעו שורה של עבירות, ואם לא ייענשו - הם יסכנו את הסדר והשלום העולמי". על פי נתוני אמנסטי, אירן נמצאת במקום השני במספר ההוצאות להורג אחרי סין.