אחרי 27 שנה: נשיא ארה"ב יקבל מטוס חדש

בעוד בישראל מתחבטים האם לנשיא ולראש הממשלה מגיע מטוס משלהם, בארה"ב מחליפים את מטוסי האייר פורס 1 המשמשים את נשיאי ארה"ב מאז ימי בוש האב בסוף שנות ה-80. על פי דיווחים בתקשורת חיל האוויר האמריקני יקנה שני מטוסי בואינג 747-8 חדשים, שייכנסו לשירות אצל נשיא ארה"ב הבא

סמל אמריקני: אובמה והמטוס בנתב"ג, 2013 (רויטרס)

המטוס המפורסם בעולם יוצא לפנסיה: אחרי 27 שנים בהם מטוס האייר פורס 1 שירת נאמנה את הנשיאים בוש האב, קלינטון, בוש הבן ואובמה, בארה"ב מדווחים כי בסתיו תצא הזמנה למטוס חדש - שישרת את הדייר הבא בבית הלבן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מגזין התעופה Aviation Week ורשת NBC דיווחו כי חיל האוויר האמריקני החל לחפש מטוס חדש שישמש את נשיא ארה"ב במסעותיו בארצו ובעולם. על פי הדיווח, ההזמנה תצא לדרכה בהמשך השנה, ולאחר שהמטוס יושלם במפעל ההרכבה - הוא יעבור תהליך של שנה לפחות אז יותקנו בו מתקני תקשורת, ביטחון ואמצעים תעופתיים שונים שיאפשרו לנשיא ארה"ב לעבוד מהאוויר כאילו שהוא נמצא בחדר הסגלגל.

פמלייתו של נשיא ארה"ב מתניידת למעשה בצמד מטוסים זהים. המטוס הנוכחי הוא בואינג 747-200 שהוזמן בתקופת ממשל רייגן ונכנס לשירות אצל יורשו, הנשיא בוש האב. כך, הנשיא אובמה ימשיך את המסורת לפיה הנשיא שמחליט על רכישת המטוס החדש לא יהיה זה שייהנה ממנו, בניסיון להימנע מביקורת של התקשורת ואויבים פוליטיים על הבזבוז שברכישת הצי החדש. על פי החוקה האמריקנית, ברק אובמה יסיים את תפקידו ב-20 בינואר 2017.

המטוסים הקיימים ישנים ויקרים להפעלה

על פי הדיווח, המטוסים הנוכחיים, בני 27 שנים, הם ישנים ויקרים להפעלה. המטוסים שיחליפו אותם יהיו מדגם האחרון של הג'מבו, 747-8, שיצא לשוק בשנת 2010. דגם זה ארוך מהמטוס הקיים בשישה מטרים, מערכות הטכנולוגיה והאוויוניקה בו חדשות ומודרניות והוא זול הרבה יותר לתפעול. כל מטוס שנושא על סיפונו את נשיא ארה"ב נקרא אייר פורס 1, כך שהשם המפורסם יעבור איתו גם למטוס הבא.

היורש: 747-8 של חברת לופטהנזה, ארכיון (יוחאי מוסי)
ההזמנה אינה סופית, וסביר להניח כי יצרנית המטוסים האירופית אירבאס תציע לחיל האוויר האמריקני הצעה אטרקטיבית מאוד, כדי לזכות ביחסי הציבור ובפרסום שיגיעו אם נשיא ארה"ב יחליט לטוס במטוס מתוצרת אירופה.

שני מטוסי האייר פורס 1 הקודמים, ששימשו נשיאים משנות ה-60 ועד לסוף שנות ה-80, משמשים כמוצג מוזיאוני - אחד במוזיאון הטיסה שבסיאטל והשני בספריית רונלד רייגן בקליפורניה. על סיפונם של אחד מהם הושבע בחופזה לינדון ג'ונסון לאחר הירצחו של הנשיא קנדי ב-1963.