על רקע ההסלמה בעירק: קרי עורך ביקור פתע בבגדד

מזכיר המדינה האמריקני הגיע בניסיון לחזק את הממשל שמתמודד עם גל חמושים שמשתלט על עוד ועוד אזורים במדינה. לשם כך הוא יפעיל לחץ על רה"מ אל מאליכי להרחיב את ממשלתו כדי לתת בה ייצוג למיעוטים. "לא נבחר את הממשל העירקי, אבל נרצה לראות בה ייצוג נרחב", אמרו במחלקת המדינה האמריקנית

לוחץ על מאליכי, קרי (AP)

מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי נחת היום (ב') בבגדד לביקור פתע, במסגרתו ינסה ללחוץ על ראש הממשלה נורי אל-מאליכי להרכיב ממשלה רחבה יותר, וזאת בניסיון להשכיח את גל ההתקוממות הסוני שממשיך לסחוף את המדינה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

קרי צפוי לדון עם מאליכי בדרכים שבהן תוכל ארצות הברית לסייע לעירק בהתמודדות עם האיום על השלטון בעת שמליציות חמושות משתלטות על עוד ועוד אזורים במדינה. הוא גם יפציר בהנהגה העירקית לקדם את מלאכת הקמת הממשלה במהירות האפשרית.

דוברת מחלקת המדינה האמריקנית ג'ן סאקי אמרה כי קרי הבהיר שארצות הברית לא רוצה להתערב בבחירות בעירק. "לא נבחר את הממשל העירקי, אבל נרצה לראות בה ייצוג נרחב", הבהירה.

מזכיר המדינה האמריקני הדגיש כי בוושינגטון התרשמו מחוסר שביעות הרצון שהביעו הפלגים הסונים והשיעים במדינה מהרכב הממשלה המתגבש, והוסיף כי ארצו תרצה לראות במדינה ממשלה רחבה ומגוונת שתוכל לחלוק כוח משותף.

גורם בכיר במחלקת המדינה אמר כי ארצות הברית מאמינה שקצב ההתקדמות של החמושים לכיוון בגדד הואט, זאת למרות שהשתלטות על מעברי גבול מרוחקים נותרה דאגה רצינית.