דוח סבא"א: אירן פועלת להשמדת האורניום

על פי הדוח של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, אירן ממשיכה לעמוד בהתחייבויותיה לקהילה הבינלאומית. במקביל הסתיים היום סבב השיחות בין אירן למעצמות בווינה, ועל פי דיווחים שונים הצדדים כבר החלו בניסוח טיוטת הסכם. מנגד אמר שר החוץ האירני: "אירן לעולם לא תסכים לדרישות המוגזמות של הצד השני"

"אירן פועלת להשמדת האורניום" (רויטרס)

בווינה הסתיים היום (ו') סבב השיחות האחרון בין אירן לבין שש המעצמות בניסיון להגיע להסכם קבע על תכנית הגרעין. מדיווחים שונים עולה כי הצדדים החלו לנסח טיוטת הסכם, אך הפערים נותרו גדולים. במקביל פרסמה הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) את הדוח החודשי שלה שקובע כי אירן עומדת בהתחייבויותיה במסגרת הסכם הביניים שנחתם עמה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"עבדנו קשה מאוד כל השבוע על מנת להעלות נושאים בהם נוכל לדון בסבב השיחות הבא שייפתח ב-2 ביולי", אמר מייקל מאן, דובר הממונה על קשרי החוץ באיחוד האירופי. "הצגנו זה לזה רעיונות בנושאים שונים ואף התחלנו לנסח טיוטה". במקביל אמר דיפלומט סיני בכיר לסוכנות הידיעות רויטרס: "הצדדים הגיעו להסכמה כתובה על הסכם מסגרת".

על פי הדוח החודשי של סבא"א, שהגיע לידי סוכנות הידיעות רויטרס, אירן העבירה או השמידה כמעט לחלוטין את כל מאגרי גז האורניום המועשר שברשותה - ובכך היא עומדת בתנאים שהציבה לה הקהילה הבינלאומית.

עם זאת, שר החוץ האירני והממונה על המו"מ עם המעצמות מטעמה, מוחמד זריף, הדגיש היום כי המחלוקות בין הצדדים נותרו משמעותיות. "עדיין לא התגברנו על מחלוקות בנושאים מרכזיים", אמר זריף לכתבים בתום סבב השיחות. "על הצד השני לזנוח את הדרישות המוגזמות. אירן לעולם לא תסכים לדרישות כאלה".