אובמה: נשלח 300 יועצאים צבאיים לעירק

במסיבת עיתונאים מיוחדת שכינס נשיא ארצות הברית, הוא ציין כי כוחות אמנם יישלחו למדינה השסועה, אך לא לשם מאבק בטרור. הוא הדגיש כי צוותי סיוע יישלחו "כדי לסייע, לאמן ולייעץ לכוחות הביטחון העירקים"

"לא נילחם בעירק". אובמה (רויטרס)

לא מתערב: נשיא ארצות הברית ברק אובמה אומר הערב (ה') במסיבת עיתונאים מיוחדת בבית הלבן, כי כוחות אמריקנים יישלחו יחד עם ציוד סיוע וכ-300 יועצים צבאיים כדי "כדי לסייע, לאמן ולייעץ לכוחות הביטחון העירקים". עם זאת, הוא הדגיש כי הכוחות לא יילחמו במדינה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אובמה הוסיף כי "הכוחות האמריקנים לא יחזרו להילחם בעירק" אך יסייעו לעירקים "להתמודד עם האיום הטרוריסטי. זה אינטרס של האזור כולו כמו גם של ארצות הברית".

מוקדם יותר היום דווח כי ראש הממשלה העירקי, נורי אל-מאליכי, ביקש מהאמריקנים סיוע אווירי כדי לבלום את הקיצונים הסונים - אנשי אל-קאעידה. על פי דיווח בסוכנות הידיעות רויטרס, אובמה מחכה לקבל הבטחה לשינוי הממשל בעירק - בתמורה לסיוע.

בינתיים, שולח הממשל בעירק כוחות להילחם בקיצונים הסונים כדי לנסות ולהשתלט מחדש על בית הזיקוק הגדול ביותר במדינה, באיג'י, שנמצא במרחק 200 ק"מ צפונית לבגדד הבירה, סמוך לעיר הולדתו של סדאם חוסיין - תיכרית. זה האזור שבו מתרכזים הקרבות בימים האחרונים בין צבא המדינה, לוחמים מתנדבים שיעים ואפילו מתנדבים כורדים.

רשת אל-ערבייה שידרה תמונות בהם נראה בית הזיקוק עם דגל שחור של "ארגון צבא המדינה האסלאמית", הארגון הסוני הקיצוני המקושר לאל-קאעידה, שמאיים על המדינה. לפי הדיווחים, בתוך בית הזיקוק לכודים עשרות עובדים ולא ברור מה מצבם.