מלך חדש לספרד: פיליפה השישי

למרות המשבר הכלכלי וההדחה מגביע העולם, בספרד הוכתר היום המלך החדש פיליפה השישי כמלך הבא במקום אביו חואן קרלוס. פיליפה הוא המלך הראשון שמוכתר בעידן הדמוקרטי של המדינה

המלך החדש של ספרד פיליפה השישי מוכתר היום (ה') בפרלמנט ויעמוד בראש המדינה. פיליפה יקבל את הפגיון, הכתר והתואר המלכותי מאביו הפורש, המלך חואן קרלוס, בטקס שנערך בארמון זרזואלה סמוך למדריד. את ההכתרה העברנו בשידור חי באתרי חדשות 2 online.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בפועל, פיליפה הפך למלך בחצות הליל, תחילת יום חמישי, ממש כשקבוצת הכדורגל של ספרד ואוהדיה הרבים נפרדו בעצב מהתואר אלופי העולם והודחו מהמונדיאל. תקוות רבות נשואות לעבר פיליפה, שינסה להמתיק את הגלולה המרה של מצב הרוח הלאומי, גם בגלל הכדורגל אבל בעיקר בגלל המצב הכלכלי הרעוע של המדינה.

הטקס הוא מעבר המלוכה הראשון בספרד הדמוקרטית, והוא נערך למעשה כהכרזה על השינוי בדמויות על כס המלוכה ולא כטקס הכתרה מלא. ההכרזה על המלך החדש תושלם אחרי שפיליפה השישי יישבע לקיים את החוקה הספרדית ויינאם מול הפרלמנט. פיליפה ואשתו לטיסיה, שהייתה מגישת טלוויזיה בעברה, ייסעו ברכב פתוח ברחובותיה של מדריד ואז יופיעו לפני הנתינים על מרפסת הארמון.

זה שיוצא וזה שנכנס (רויטרס)

המלך היוצא אופיין בסגנון חיים ראוותני

לפני כשבועיים הודיע ראש הממשלה מריאנו ראחוי על פרישתו של המלך חואן קרלוס, לאחר 40 שנה על כס המלוכה. חואן קרלוס בן ה-76 היה בעברו אחת הדמויות הנערצות ביותר בחצי האי האיברי. למרות מעמדו, הוא סייע במעבר השקט של ספרד ממשטרו הדיקטטורי של פרנצ'סקו פרנקו לדמוקרטיה בשנות ה-70, כשמונה מיד אחרי מותו.

אבל בשנים האחרונות, בגלל פרשות מביכות ושחיתות, הוא איבד את אהדת ההמון ופגע לדעת רבים במעמד המלוכה הספרדית. המלך ספג ביקורת בעיקר בגלל הסתבכות בתו הנסיכה כריסטינה ובעלה אינאקי אורדנגארין, שנמצאים בימים אלו תחת חקירה בפרשת שחיתות שמסעירה את מדריד.

המלך גם ספג ביקורת על סגנון חייו הראוותני והמנותק, למשל מסע ציד פילים יקר שבו השתתף בבוטסואנה בזמן שנתיניו שברו את שיאי האבטלה במדינה. סוכנות הידיעות רויטרס מסבירה שגם מצבו הבריאותי של המלך קרלוס לא מאפשר לו להתנהל בחופשיות. בחודשים האחרונים הוא התמוטט מספר פעמים ואף עבר כמה ניתוחים.

משפחת המלוכה ביום היסטורי (AP)
חואן קרלוס קידם את החוקה הספרדית שנחתמה ב-1978, אחרי משאל עם, ונלחם בניסיון ההפיכה הצבאית ב-1981. המלך הפורש אף פעל לביסוס הקשרים של ספרד עם המערב ובמיוחד עם ארה"ב. לא מזמן , ב-2008, חואן קרלוס נחשב בספרד כאישיות הפוליטית הנערצת ביותר.

לאחר ההכרזה על פרישת אביו, אמר הנסיך פיליפה בהודעה לעמו: "אנחנו מאמינים שעכשיו זה הזמן הטוב ביותר לנצל את ההזדמנויות שנפתחות כאן במדינה שלנו, שהצליחה להתאושש בהצלחה ממשברים בהסטוריה ושנוקטת בצעדים שנועדים לחזור למסלול הצמיחה והיציבות שיצרו עוד משרות". המלך הפורש אמר בשידור טלוויזיה ממלכתי שפרישתו תספק הזדמנויות חדשות "דור חדש דורש בצדק לקחת לידיו את השלטון".