נתפס "הנאצי האחרון בארה"ב"

האם ארה"ב הצליחה לתפוס את הנאצי האחרון החי בשטחה? יוהאן ברייר, קשיש בן 89 מפילדלפיה, נעצר והואשם בסיוע לנאצים במלחמת העולם השנייה. על פי האישום הוא עבד כקצין אס.אס במחנות השמדה וריכוז. גרמניה מבקשת כעת מארה"ב להסגיר את הקשיש לידיה

מכיר את השער הזה היטב. אושוויץ, ארכיון (רויטרס)

אזרח אמריקני בן 89 מפילדלפיה נעצר אתמול (ג') על ידי המשטרה הפדרלית בארה"ב, והואשם בכך שהיה קצין אס.אס נאצי ששימש כשומר במחנות אושוויץ ובוכנוואלד במהלך מלחמת העולם השנייה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

יוהאן ברייר, יליד צ'כוסלובקיה, הוא האדם המבוגר ביותר שהואשם אי פעם בארצות הברית בגין קשרים עם הרייך השלישי. סוכנויות הידיעות מדווחות כי ייתכן שברייר הוא הנאצי האחרון שנמצא על אדמת אמריקה.

מהאישום נגד ברייר עולה כי הוא עבד בעיקר כשומר חמוש באושוויץ ולקח חלק במעשי רצח של מאות אלפי יהודים מהונגריה, צ'כיה וגרמניה ב-1944. גורמים רשמיים טענו כי הוא עבד גם במחנה ההשמדה הסמוך בירקנאו.

הגיע לבית המשפט חיוור, כפוף ועם מקל הליכה

ברייר היגר לארצות הברית בשנת 1952, ומאז הוא מתגורר בפילדלפיה. היום הוא הגיע לבית המשפט המחוזי הפדרלי, לאחר לילה בתא המעצר. הוא לבש מדים סגולים, ונכנס לאולם בידיים אזוקות כשהוא חיוור, רזה, כפוף והולך בקושי עם מקל הליכה. במהלך המשפט הוא הביט סביבו בתדירות גבוהה ונופף לשלום לאשתו שהייתה גם היא בדיון המשפטי.

גרמניה ביקשה מארצות הברית להסגיר אותו לידיה, בכדי להעמיד אותו לדין בבית המשפט הגרמני. גרמניה מאשימה את ברייר ב-158 עבירות שונות של סיוע לזוועות הנאצים.

ברייר נראה נבוך לעתים במהלך המשפט, ועורך דינו טען בפני השופט כי מרשו סובל ממספר בעיות בריאות, כולל דימנציה קלה. אלא שהשופט שאל את ברייר אם הוא מבין שגרמניה ביקשה להסגירו וברייר השיב מיד בחיוב. בתשובה לשאלה אחרת של השופט, אמר ברייר כי הוא יודע שהאיש היושב עמו בשולחן ההגנה הוא עורך דינו. לפיכך, סירב השופט לשחרר את ברייר בערבות כפי שביקש פרקליטו.