להתראות רדסקינס: מה רע בשמה של קבוצת הפוטבול מוושינגטון?

קבוצת הרדסקינס מוושינגטון היא אחת הקבוצות האהודות בליגת הפוטבול האמריקנית עם שלוש אליפויות ואפילו פארק על שמה. עכשיו תיאלץ הקבוצה להיפרד מהשם המוכר, אחרי שוועדה של משרד המשפטים האמריקני החליטה שהשם - אדומי העור, הוא שם מזלזל

הרדסקינס אחרי הווריורס והבולטס? (AP)

משרד הפטנטים ורישום החברות האמריקני ביטל את רישום שמה של קבוצת הפוטבול האמריקנית - "רדסקינס" (Redskins) מוושינגטון, בטענה שהשם "מביע זלזול באמריקנים הילידים". בהחלטה נכתב שעל פי חוק פדרלי, אי אפשר לרשום כסימן רשום מסחרי, סמל או סימן פוגעני שמבטא זלזול.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

פעילה וותיקה למען האמריקנים הילידים, עורכת הדין אמנדה בלאקהורס, הציגה בפני ועדת שיפוט מיוחדת הכפופה למשרד המשפטים את הטענות. אחרי דיון מיוחד על שמה של קבוצת הפוטבול מוושינגטון, פורסמה ההכרעה: "אנו מחליטים, בהתאם על העדויות שהונחו לפנינו , שרישום זה יבוטל מפני שהוא מזלזל באמריקנים הילידים".

"לא היה צריך מעולם לרשום את זה כשמה של הקבוצה", טענה עורכת הדין. "הצגנו הרבה מאוד עדויות, סרטים , מומחים, מאמרים, בלשנים ותמונות שמוכיחות את התנגדות הילידים לשם במהלך ההיסטוריה. השם 'אדומי העור' - הוא שם עם משמעות אתנית". 

אובמה: "נוסטלגיה אינה סיבה טובה לשמור על השם"

בלאקהורס הביעה שביעות רצון מהחלטת הוועדה. "זהו ניצחון לאמריקנים הילידים, לכל האמריקנים. אנחנו מנהלים את המאבק הזה כבר שמונה שנים. אני לא מבינה איך ליגת הפטבול קיבלה את זה", ציינה.

בריאיון מיוחד שהעניק נשיא ארה"ב לסוכנות הידיעות AP, לפני שנה, אמר אובמה כי אם היה הוא בעליה של קבוצת הפוטבול מוושינגטון הוא "היה שוקל לשנות את שמה מ'אדומי העור', REDSKINS, מפני שהשם פוגע באנשי הקהילה האינדיאנית". הנשיא הבהיר כי למרות החיבור של האוהדים לשם "נוסטלגיה אינה סיבה טובה מספיק לשמור עליו".