הנשיא אובמה מתחייב: "אם לא יהיה הסכם - נפרוש"

נשיא ארצות הברית בריאיון לרשת CBS: "אם אנו לא יכולים להיות בטוחים שהם (האירנים) לא ייצרו נשק גרעיני או שתהיה תקופה שבה הם יוכלו לפרוץ לקראת פצצה ואנו לא נוכל לפעול בזמן - אז אנחנו לא מתכוונים לחתום על עסקה כזו"

אובמה: "אם לא יהיה הסכם - נפרוש" (רויטרס)

אובמה מציב אולטימטום לאירן: בריאיון לרשת CBS האמריקנית אמר נשיא ארצות הברית כי לא יסכים להסכם גרעין עם הרפובליקה האסלאמית שיאיים על ביטחונה של ארצו, והדגיש: "אם לא תהיה עסקה - נפרוש".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אם אנו לא יכולים להיות בטוחים שהם (האירנים) לא ייצרו נשק גרעיני", אמר אובמה, "או שתהיה תקופה שבה הם יוכלו לפרוץ לקראת פצצה ואנו לא נוכל לפעול בזמן - אז אנחנו לא מתכוונים לחתום על עסקה כזו".

יצוין כי תאריך היעד להסכם בין אירן לשש מעצמות המערב הוא 24 במרס. מבחינת ארצות הברית, על אירן לזנוח את רצונה לייצר נשק גרעיני, אך היא תורשה להעשיר פלוטוניום ל"מטרות שלום".

"בתקופה הקרובה נוכל להחליט האם או לא האירנים יקבלו את העסקה ההגיונית שאנו מציעים", הוסיף. "כדבריהם, הם 'מעוניינים בתכנית גרעין למטרות שלום בלבד'. אם אנו נוכל לפקח על כך שהם לא מייצרים מערכות נשק - אז יהיה הסכם. בינתיים הם לא מראים נכונות להסכים".

את הדברים אומר הנשיא האמריקני ימים ספורים בלבד לאחר נאומו מעורר המחלוקת של ראש הממשלה נתניהו בקונגרס האמריקני, נאום שבו התריע מפני "הסכם רע" כהגדרתו עם הרפובליקה האסלאמית. בדברים שאמר היום, משגר אובמה מסר גם לישראל לפיו לא יאפשר הסכם שלא עולה בקנה אחד עם דרישות המערב.