בכירה במודיעין הבריטי: "סנואודן הפך את העולם למסוכן יותר"

כשנה לאחר תחילת ההדלפות של אדואר סנואודן, טוענת בכירה בסקוטלנד יארד כי מעשיו "נתנו יתרון לטרוריסטים והקשו על עבודת המודיעין". לדבריה, חשיפת שיטות המעקב "סימנו לאנשים שמנסים לפגוע בנו איך לחמוק ממעקב"

סנואודן (AP)

כשנה לאחר הדלפותיו של עובד ה-CIA לשעבר אדווארד סנואודן, קהילת המודיעין עדיין מעריכה את הנזקים ומלקקת את הפצעים. בכירה במערך המודיעין של בריטניה טענה אמש (ג') כי סנאודן "הפך את העולם למקום מסוכן יותר והפך את עבודתנו לקשה יותר".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

קרסידה דיק, בכירה בסקוטלנד יארד, צוטטה על ידי ה"דיילי מייל הבריטי" בביקורת חריפה על המדליף האמריקני, שחי בימים אלו ברוסיה על מנת שלא יוסגר בחזרה לארה"ב. לדברי דיק, שנאמה באירוע משטרתי לרגל פרישתה המתקרבת, המידע שהעביר סנואודן ל"גרדיאן" הבריטי גרם "נזק עצום והעניק את היתרון לטרוריסטים".

עוד טענה הבכירה כי סנואודן חשף שיטות מעקב והשגת מידע סודיות, ובעקבות כך עבודת המודיעין נהייתה סבוכה יותר: "הפעולות שלו סימנו לאנשים שמנסים לפגוע בנו איך לחמוק ממעקב".

"להערכתי זה לא הופך את העולם למקום בטוח יותר אלא להיפך - זה פגע בביטחון הציבורי ביכולת שלנו לבצע את העבודה שלנו, ואני מאמינה שאנחנו מבצעים אותה בזהירות ובאופן מידתי וחוקי", הוסיפה. "אנחנו בוהים אל תוך הריק", אמרה דיק, בהתייחסות למחלוקת הפוליטית סביב הגישה לתקשורת אינטרנטית רגישה.

סנואודן: "הוכשרתי כמרגל"

כמו כן התייחסה הבכירה למשבר בעירק, וטענה כי מדובר באירוע "משנה עולמות, שיהיו לו השלכות רבות - זה עשוי לחשוף את בריטניה לאיומי טרור נוספים". לדברי דיק, טרם התברר האם ישנם לוחמי ג'יהאד בריטים שמשתתפים בלחימה.

סנואודן עצמו התראיין לפני כשלושה שבועות לרשת NBC האמריקנית, וטען כי הוכשר "כמרגל במובן המסורתי של המילה - אני חייתי ועבדתי בחוץ לארץ תחת מסווה, והעמדתי פנים שיש לי עבודה אחרת". סנואודן אמר למראיין, העיתונאי המוערך בריאן וויליאמס, כי הוא פעל "תחת שם שלא שייך לי, שם שהוגדר לי".

לדבריו, הוא שימש כמומחה טכני שסייע לצמרת הפוליטית והביטחונית בארה"ב, ואף פעל תחת מסווה עבור ה-CIA והסוכנות לביטחון לאומי. "אני מומחה טכני, אני לא עובד עם אנשים או מגייס סוכנים - אני הפעלתי והרצתי מערכות עבור ארצות הברית בכל הדרגים".