איום חדש מאירן: טיל שיוט מתקדם

האירנים חשפו טיל חדש בשם "סומאר" ששוגר במהלך ניסוי בשבוע שעבר במסגרת התמרון הצבאי הנרחב במיצרי הורמוז. מדובר באיום ישיר על כל ספינה ששטה במימי המפרץ הפרסי – במיוחד הצי האמריקני. בנוסף, הטיל שמגיע לטווח של 2,500 ק"מ מאיים על שורה של מדינות המרוחקות מאירן

כשבוע אחרי התמרון הצבאי הנרחב במיצרי הורמוז, שבמהלכו הפציצו כלי שיט שדימה נושאת מטוסים אמריקנית, חושפים האירנים כי ביצעו ניסוי בטיל שיוט חדש ומתקדם ששוגר במהלך התרגיל ומגיע לטווח של 2,500 ק"מ.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מפקד חיל הים של משמרות המהפכה האירניים הודיע במהלך התמרון כי בוצע ניסוי בנשק אסטרטגי שהאמריקנים לא יודעים על קיומו וככל הנראה התכוון לטיל החדש.

הטיל שנקרא "סומאר" מגיע לטווח של כ-2,500 ק"מ ומהווה איום מוחשי מאוד על כל מי ששט במפרץ הפרסי - במיוחד הצי האמריקני - וכן על שורה של מדינות גם כאלה המרוחקות מאירן. הוא מבוסס על טיל סובייטי, שכמותו נגנבו 12 מאוקראינה לפני כמה שנים והגיעו לידי אירן וסין.

שיגור הטיל בשבוע שעבר (tasnim news)

טל ענבר, ראש המרכז לחקר החלל במכון פישר למחקר אסטרטגי אוויר וחלל, הסביר בשיחה עם חדשות 2 online שמדובר בטיל שמשוגר מהקרקע. בשלב הראשון הוא מונע באמצעות מנוע רקטי ולאחר מספר שניות עובר להנעה סילונית ומגיע למהירות תת קולית.

לדבריו, במקור משוגר הטיל ממטוסים ויכול להיות מצויד בראש קרב גרעיני. עם זאת, הטילים שהוברחו מאוקראינה היו ללא ראש קרב גרעיני ואפשר לשגר אותם מספינה ובעתיד גם מצוללת.

המשמעות היא מרחיקת לכת - אירן מעולם לא אישרה שיש לה טילים המגיעים מעבר לטווח של 2,000 ק"מ, וכעת מדובר על טווח של 2,500 ק"מ שיכול להגיע לשורת מדינות ובהן רוסיה אוקראינה, רומניה, בולגריה, יוון. בנוסף, יכולים האירנים לנסות ולהגדיל את הטווח ל-3,000 ק"מ בעזרת מיכלי דלק חיצוניים.