תעלומת פיקאסו: מי מסתתר בציור?

מדענים ומומחי אמנות גילו מתחת ליצירת המופת של פיקאסו "החדר הכחול" ציור חבוי של גבר מבוגר הנשען על ידו. חוקרי האמנות נרגשים מהתגלית, אבל עדיין מנסים לברר - מי הוא האיש המסתורי שציירו על התמונה שלו?

מי האיש הזה? (AP)

מדענים, חוקרים ומומחי אמנות מצאו ציור נסתר שהיה חבוי מתחת לאחת היצירות המוכרות בעולם - יצירת המופת הראשונה של האמן הספרדי פבלו פיקאסו. בציור "החדר הכחול", שנמצא באוסף פיליפס בוושינגטון, מצאו החוקרים שהשתמשו בטכנולוגיה מתקדמת גבר מבוגר מסתורי שנשען על ידו. עכשיו שואלים החוקרים - מי הוא האיש הזה?

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הציור נוצר בתחילת המאה הקודמת, בתחילת הקריירה של פיקאסו, תקופה שבה חי ויצר בפריז והיה שרוי במצב רוח מלנכולי ומכונה "התקופה הכחולה". החוקרים מאוניברסיטת קורנל, ממוזיאון ווינטרהור, מאוסף פיליפס ומהגלריה הלאומית האמריקנית גילו לראשונה את האיש המסתורי בחדר הכחול בשבוע שעבר.

"זה אחד מאותם רגעים שהופכים את מה שאנחנו עושים למשהו מיוחד" אמרה פטריציה פאברו, האוצרת של אוסף פיליפס אחרי שגילתה את פניו של האיש. "התגובה השניה שלי היתה לשאול: 'ובכן, מי זה?'. עדיין לא מצאנו את התשובה לשאלה הזו".

לגבר המסתורי יש זקן, שלוש טבעות על האצבעות והוא לובש מקטורן ועניבת פרפר. החוקרים סבורים, על פי הסגנון, שגם זה ציור של פיקאסו שוודאי צייר על אותו הבד שבו נעשה מאוחר יותר שימוש כדי ליצור את ה"חדר הכחול" המפורסם. עכשיו, החוקרים רוצים "להחיות" את הציור ולעורר יצירה חדשה - ישנה של פיקאסו.

"החדר הכחול" (AP)
הסברה שמשהו מתחבא מתחת לחדר הכחול אינה חדשה. בעבר עלו סברות שונות - שמסתתרת שם אישה, שזהו פיקאסו בעצמו ובשנות התשעים אפילו עשו צילום רנטגן לציור. רק עכשיו התגלה שמדובר בעצם בדיוקן. "הוא כנראה לא יכל להרשות לעצמו לקנות בדים חדשים בימים ההם, אבל הוא לא הצליח לשמור את הרעיון של הציור במוחו, הוא היה חייב להוציא את זה. לפעמים הוא אפילו עבד על לוחות נייר מפני שהבדים היו יקרים מדי" הסבירה פאברו.

פאברו וחבריה שללו את הסברה שהאיש שמתחבא בציור הוא פיקאסו בעצמו. הם חושדים שמדובר בבעל הגלריה שאירחה את הציורים של פיקאסו, גבר פריזאי בשם אמברואז וולאר. דורות'י קוסינסקי, מנהלת אוסף פיליפס, אמרה כי "הקהל שלנו רעב לכאלה סיפורים, זה ממש כמו עבודת בלשות. זה מספק הצצה מעשירה ומוסיף מסתורין. עכשיו אנחנו צריכים לבנות פאזל, ככל שנבין יותר את היצירה - נבין יותר את פיקאסו".