רק בגלל השמש: מטוס סולארי בשמי קליפורניה

מטוס שפועל אך ורק באמצעות אנרגיה סולארית ערך אתמול טיסה ראשונה והיסטורית בשמי צפון קליפורניה. התכנון הוא שכבר בחודש יוני הקרוב הוא יערוך מסע שיחצה את כל אמריקה הצפונית. המתכננים מאושרים: "המהלך ייכנס להיסטוריה, יביא לחסכון אדיר בדלק". כך זה נראה

היסטוריה בעולם התעופה: מטוס שמונע בכוח סולארי בלבד, המריא אמש משדה התעופה "מופט" וטס מעל שמי סן פרנסיסקו שבארצות הברית. אורך כנפיו של המטוס - 63.5 מטרים והוא שוקל כמו מכונית משפחתית רגילה

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

המטוס הוא פרי יצירת חברת התעופה השוויצרית Solar Impulse HB-SIA, שמתמקדת בניסיון לפתח מטוס שמקור האנרגיה היחיד שלו הוא השמש. על חלקו העליון מורכבים 12 אלף יחידות של קולטני שמש, שמטעינים סוללות שמפעילות את המדחפים בארבעה מנועים.

דוברת החברה השוויצרית אלכסנדרה גינדרוז אמרה שהטיסה הייתה מוצלחת במיוחד. "אנו חושבים שהעברנו את המסר שחלפנו כך מעל גשר הזהב", היא פירטה. "הטיסה היא ניסוי ראשוני בלבד והתכנון הוא שבחודש הבא המטוס ימריא מסן פרנסיסקו ויטוס עד פיניקס. "עשינו מהלך שייכנס להיסטוריה", הצהירו בחברה.

המטוס נוצר על ידי אנדרה בורסצ'ברג, שעבד על המטוס הזה במשך שנים במסגרת סדנה שהקים בעיר פיירין. בורסצ'ברג מתכנן שהמטוס יחצה את כל אמריקה הצפונית עד חודש יוני הקרוב. באתר החברה טוענים שמטרת הטיסה, מלבד המחקר והפיתוח, היא לקדם את השימוש באנרגיה שאינה מזהמת, ולהוכיח שהיום הטכנולוגיה להפקת אנרגיה שאינה שורפת דלק, כבר קיימת. על פי אתר החברה, המטוס יכול להגיע למהירות של כמעט 70 קמ"ש והוא מחזיק גם בשיא הגובה לטיסה של מטוס שנע על ידי אנרגיה סולארית - 9,144 מטרים.