המו"מ עם אירן: צרפת תסכל הסכם?

אחרי ששר החוץ פביוס אמר שאירן לא מתגמשת מספיק במו"מ על הגרעין, אומרים גורמים צרפתיים לעיתון אל חיאת כי בארה"ב חוששים מהעמדה הקשוחה שמציגה פריז. הם טוענים כי יש סיכוי גבוה שצרפת לא תחתום על ההסכם המתגבש

ארה"ב חוששת מהדרישות של צרפת, קרי ופביוס (רויטרס)

עימות בין ארה"ב לצרפת סביב הסכם הגרעין המתגבש? גורמים צרפתיים המעורים במגעים המתנהלים בין אירן למעצמות אומרים כי ממשל אובמה מביע חשש מהעמדה הקשוחה שמציגה צרפת והדרישות שלה מאירן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אותם גורמים אמרו לעיתון אל חיאת כי יש סיכוי גבוה שצרפת בהנהגת הנשיא הולנד ושר החוץ פביוס תסרב לחתום על העסקה, אם סוגיות בולטות כמו מספר הצנטריפוגות שתורשה אירן להמשיך להחזיק, או הפיקוח על מתקני הגרעין שלה יישארו ללא "הכרעה אמיתית".

לדברי המקורות הצרפתיים, פביוס לא מרוצה מהמשא ומתן שמנהלת ארה"ב עם אירן ולא מסכים עם הוויתורים שעושים האמריקנים על הדרישות של מדינות אירופה מאירן. שר החוץ הצרפתי סבור כי מספר הצנטריפוגות שארה"ב מסכימה להשאיר בידי אירן הוא בלתי מקובל וכי אין התייחסות מספקת לסוגיות הקשורות לפיתוח הגרעין האירני.

המקורות מתריעים שאם הסוגיות האלו לא ייפתרו צרפת לא תחתום על ההסכם. לצרפת ביקורת רבה על מדיניות אובמה גם בכל הקשור לנעשה בסוריה ובעיראק.

בפתח ישיבת הממשלה אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו הבוקר כי "לאחר נאומי בקונגרס, שמענו בסוף השבוע מכמה משרי החוץ של המעצמות שהם אינם רואים כורח להגיע להסכם בהקדם, ושהם ימתינו עד שיימצא הסכם נכון. אני מקווה שהדברים הללו יקבלו ביטוי מעשי". עוד הוא הוסיף כי "הסכם נכון הוא כזה שיקשור בין הסרת המגבלות על תכנית הגרעין של אירן לבין הפסקת פעולות הטרור שלה ברחבי העולם, וכמובן איומיה להשמדת ישראל".

פגישה נדירה בירדן, זריף (רויטרס)

ובזמן שבאירופה חוששים מההסכם המתגבש ממשיכה אירן בניסיונותיה להרחיב את השפעתה באזור. שר החוץ האירני מוחמד זריף קיים אמש פגישה יוצאת דופן עם עמיתו הירדני נאסר ג'ודה.

זריף הדגיש באזני השר הירדני את הצורך של מדינות האזור להילחם בקיצוניות ובטרור, גינה את רצח הטייס הירדני בידי ארגון דאע"ש וטען שהמעשה מטנף את פניו של האסלאם.

זריף אמר לעמיתו הירדני שהמשטר הציוני מנסה למשוך את תשומת הלב לסוגיות שוליות באזור, ברומזו לתכנית הגרעין האירנית, וטען שהמזימה הישראלית נועדה להשיג יתרון על כל מדינות האזור. הוא הדגיש שהמטרה הראשונית של אירן היא ביסוס יחסים טובים יותר עם מדינות האזור.

שר החוץ הירדני הביע שביעות רצון מהביקור של זריף וטען שלאירן יש תפקיד חושב בפתרון הבעיות באזור.