הנשיא השחור הראשון: "גם אחרי 50 שנה המצעד לא הסתיים"

לפני 50 שנה צעדו פעילי זכויות אזרח על גשר אלבמה למען זכות ההצבעה לשחורים והוכו באכזריות על ידי שוטרי המדינה. היום חל יום הזיכרון למה שכונה "יום ראשון השחור" ואלפים הגיעו לגשר אלבמה להזדהות עם המאבק בגזענות. הנשיא אובמה: המאבק בגזענות בארה"ב לא הסתיים

אובמה נואם בצעדה בסלמה (רויטרס)

נשיא ארה"ב ברק אובמה נאם אמש (שבת) על מצב הגזענות בארה"ב בצעדה לציון 50 שנה ל"יום ראשון השחור" על גשר אדמונד פטוס, מעל נהר האלבמה בסלמה. "הצעדה שהחלה לפני 50 שנה לא הסתיימה, אבל אנחנו מתקרבים לשם", אמר אובמה לאלפים שנאספו במקום.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אובמה, נשיאה השחור הראשון של ארה"ב, הדגיש בנאומו כי יום אחד של זיכרון אינו מספיק לשלם את החוב על המפגינים השחורים שהוכו באכזריות כשצעדו על הגשר לפני 50 שנה, ודרשו לקבל את זכות ההצבעה.

"אם האירוע בסלמה לימד אותנו משהו, זה שעבודתנו לעולם לא מסתיימת. ההשפעה של לוחמי זכויות האזרח תהדהד מבעד לדורות, לא בגלל הניצחון שהשיגו אלא בגלל שהם הוכיחו ששינוי ללא אלימות הוא אפשרי, שאהבה ותקווה יכולות לנצח את השנאה", אמר אובמה בנאומו.

אלפים הגיעו לצעדה (רויטרס)

יום הזיכרון ל"יום ראשון השחור" שחל היום, מציין 50 שנה ליום בו צעדו מאות אנשים מסלמה למונטגומרי באלבמה במחאה על אפליה גזעית בזכויות ההצבעה במדינה בשנת 1965. במהלך צעדתם למען זכויות ההצבעה לשחורים, הוכו באכזריות הצועדים על ידי שוטרי המדינה.

חבר הקונגרס לואיס, ממארגני המחאה המקורית (רויטרס)

בתום נאומו הצטרפו אובמה ומשפחתו למספר צועדים שהשתתפו בצעדה המקורית ב-1965 ולנשיא ארה"ב לשעבר ג'ורג' בוש ואשתו בצעדה סמלית על גשר אלבמה. במהלך צעדת הזיכרון בסלמה, צעדו רבבות על גשר ברוקלין בניו יורק כאות הזדהות.

גם הנשיא לשעבר בוש ואשתו הגיעו לצעדה (רויטרס)

עוד התייחס אובמה לירי של נער שחור על ידי שוטרים לבנים בפרגוסון במיזורי ואמר כי הדבר מראה שיש עוד עבודה שצריכה להיעשות בנושא הגזענות בארה"ב, אך יהיה זה לא נכון לטעון כי לא נעשתה התקדמות ב-50 השנים האחרונות.