האם המירוץ של הילארי לנשיאות החל?

לפעמים ספר של מדינאי הוא לא שירת הברבור אלא יריית פתיחה לתפקיד הבא. זה כנראה המקרה כשמדובר בהילארי קלינטון- ובמרוץ שלה לנשיאות. נדמה שהספר "בחירות קשות" מנסה לנטרל את המוקשים שעשויים לצוץ בדרכה של קלינטון לבית הלבן. אומנם היא לא הכריזה רשמית אבל אפשר כבר להמר שהספר הוא חלק מהקמפיין לבחירות 2016

מזכירת המדינה האמריקנית לשעבר, ואשת הנשיא לשעבר, הילארי קלינטון כתבה ספר. אלא שמעטים חושבים שהשיווק המסיבי שהיא עושה לו, נועד רק כדי לקדם מכירות. רוב הפרשנים הפוליטיים מעריכים כי קלינטון מעוניינת להיות הנשיאה ה-45 של ארה"ב, הנשיאה הראשונה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"היות והיא לא יודעת, אני לא יודע", אומר חיים סבן המקורב למזכירת המדינה האמריקנית לשעבר. "אבל אני יכול להגיד שלדעתי היא כן תרוץ". קלינטון כבר ניסתה להיות המועמדת הדמוקרטית לנשיאות ארה"ב לפני שש שנים - זה לא היה קל. אז המפלגה הדמוקרטית העדיפה את ברק אובמה כמועמד שלה, שכידוע גם זכה בבחירות לנשיאות.

הילארי זכתה למקום של כבוד בטקס ההשבעה של אובמה, מתוקף היותה אשתו של הנשיא לשעבר ביל קלינטון. אך כאשר הרכיב אובמה את הקבינט שלו, היא זכתה לכבוד רב יותר כאשר הפתיע הנשיא ובחר בה להיות מזכירת המדינה של ארה"ב.

כשפרשה הילארי, הקפיד אובמה לציין שהייתה מזכירת מדינה מעולה. "אני רק רוצה לומר תודה", אמר ברק אובמה עם פרישתה, "כי לדעתי הילארי היא אחת ממזכירות המדינה הטובות ביותר שהיו".

אובמה. יתמוך בהילארי? (רויטרס)

בין שר החוץ למזכיר מדינה

למחמאות שהרעיף אובמה על קלינטון משמעות רבה משום שלתת הערכה על עבודת מזכיר המדינה בארה"ב היא עבודה מאוד קשה. לא לחינם המינוח בארה"ב לתפקיד הוא "מזכיר המדינה" ולא כמו אצלנו בישראל "שר החוץ". להבדיל מירושלים, בוושינגטון מופקדים מזכירי המדינה על יישום מדיניות החוץ של הנשיא והשקפותיהן האישיות של מזכירי המדינה, הופכות חסרות משמעות.

בגלל עובדה זו, פרק אחד שהודלף לתקשורת מהספר של הילארי קיבל תשומת לב רבה. הפרק עוסק בגרסתה של קלינטון למתקפה נגד הקונסוליה האמריקנית בבנגאזי.

המטרה הראשונית של הספר החדש, כך נראה, היא לתת לתומכיה כלים להתמודד עם ההכפשות ולנסות להסיר את הנושא הזה מסדר היום הפוליטי. "הנושא של בנגאזי הוא נושא שדובר עליו ועדיין מדברים עליו בעיקר ב"פוקס ניוז'", אומר סבן. "בין התסרוקת שלה לבין בנגאזי, יש לתחנה איך למלא את זמן".

המתקפה בבנגאזי - תהווה גורם מכריע בדרך לבית הלבן?

בפרק "מתקפה בבנגאזי", היא לוקחת אחריות למה שהיא מכנה "הזוועה שהביאה להרג בבנגאזי". היא מייחסת אותה למשמעויות שנובעות מכל החלטה מדינית ואת מתנגדיה היא מאשימה בשימוש ציני בטרגדיה כדי להשיג רווח פוליטי.

פיצוץ הקונסולה בבנגאזי. ארכיון (רויטרס)

אלא שהרפובליקנים לא מוותרים. הם מנצלים את ההזדמנות לתקוף את קלינטון בנושא וטוענים כי הפרק הודלף על ידי אנשיה של קלינטון במטרה למנוע ביקורת עתידית על בנגאזי.

באופן כללי נדמה שהרפובליקנים חוששים מהרצה של קלינטון. עוד בטרם פרסום הספר, צוטט אחד מבכירי האסטרטגים של המפלגה כמי שייחס להילארי "נזק מוחי". הוא מיהר לערוץ הבית "פוקס ניוז" כדי לתקן את הציטוט והמשיך להשמיץ.

כחלק ממסע ההשמצות נשלפה לאחרונה גם מוניקה לווינסקי מהארון. כך ייזכרו איך התנהג בעלה של מי שאולי תתמודד על תפקיד הנשיאה הראשונה כשהוא היה נשיא. על כך אומר חיים סבן "הם סחטו את הלימון הזה כמה שאפשר. אין יותר מיץ בלימון של מוניקה לווינסקי".

"בחירות קשות" קראה קלינטון לספרה, בחירות במובן של החלטות. אך העתיד נראה צופה בחירות מסוג אחר. למרות שתמיכתו של הנשיא האמריקני הנוכחי ברק אובמה נראית כרגע מובטחת, אם הילארי אכן תתמודד יהיו אלה ללא כל ספק "בחירות קשות".