לראשונה מאז המשבר: אובמה ופוטין נפגשו

בצל המתיחות בין המדינות, שוחחו המנהיגים בשולי האירועים לציון הפלישה לנורמנדי בצרפת לראשונה מאז סיפוחו של חצי האי קרים והמשבר שפרץ בעקבות זאת. גורם בבית הלבן אישר את דבר הפגישה, אך הבהיר: "היא היתה לא פורמלית"

נפגשו בשולי האירועים לפלישה לנורמנדי (AP)

בצילה של המתיחות בין המדינות, על רקע המשבר באוקראינה, נפגשו היום (ו') נשיא ארה"ב ברק אובמה ונשיא רוסיה ולדימיר פוטין לשיחה קצרה, בשולי האירועים לציון מבצע הפלישה לנורמנדי בצרפת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בלשכתו של נשיא צרפת פרנסואה הולנד דיווחו על הפגישה ומקור בבית הלבן אישר את קיומה כשהוא מדגיש לכנותה "פגישה בלתי פורמלית". לדבריו, השיחה בין המנהיגים ערכה 10-15 דקות בלבד.

מוקדם יותר נפגש נשיא רוסיה עם נשיא אוקראינה הנבחר פטרו פורושנקו לראשונה מאז סיפחה רוסיה את חצי האי קרים. נשיא צרפת הולנד וקנצלרית גרמניה אנגלה מרקל הם שהביאו למפגש בין השניים בשולי האירועים בנורמנדי, לפני הארוחה הרשמית למנהיגים שהגיעו לאירועים.

פוטין: "מי זה אובמה שישפוט?"

בחודש שעבר, על רקע המתיחות הגוברת בין מוסקבה לוושינגטון, מתח פוטין ביקורת חריפה על הממשל האמריקני ועל הסנקציות שהוטלו על בכירים במשטרו בעקבות ההתערבות הרוסית באוקראינה.

הנשיא הרוסי טען כי אוקראינה הייתה במהלכה של מלחמת אזרחים שמקורה בהתערבות של גורמי מערב. הוא נשאל על ידי עיתונאים במקום על האשמותיו של הנשיא האמריקני, שטען כי הקרמלין משקר בכך שרוסיה אינה מתערבת באוקראינה, ועל כך ענה: "מי הוא שישפוט?". עם זאת, פוטין מיהר להוסיף כי לאובמה דעה טובה יותר על ארצו מאשר פורסם.

מתקפתו של פוטין הגיעה אחרי שגורמים בממשל האמריקני אמרו, כי ייתכן ויחריפו את הסנקציות הכלכליות נגד המשטר במוסקבה, דבר שהעלה את חמתו של הנשיא הרוסי. "מה עשינו הפעם?, יש לאחרונה זעזועים גם בתאילנד, אולי יאשימו אותנו גם בזה", תהה פוטין אז בציניות.