מסמכים סודיים: ברגדאל התאסלם בשבי והתחבר עם שוביו

דוח שמפרסם "הניו יורק טיימס" חושף פרטים מחקירת היעלמותו של החייל ששוחרר אחרי חמש שנים בשבי הטאליבן ומציין כי ברגדאל ערק בעבר מספר פעמים. במקביל, מסמכים של "פוקס ניוז" מתארים את תקופת שביו, שנעה בין חברות ומשחקי כדורגל עם שוביו, לתקופות בהן הושפל והושם בכלוב

בו ברגדאל. נעלם באישון לילה (AP)

דוח סודי של הצבא האמריקני חושף את פרטי חקירת היעלמותו של החייל האמריקני בו ברגדאל, ששוחרר ב עסקת חילופי שבויים לפני שבוע אחרי חמש שנים בשבי הטליבאן. בתוך כך, מסמכים סודיים שחשפה רשת "פוקס ניוז" מצביעים על כך כי החייל התאסלם בזמן שהיה בשבי הטליבאן התחבר עם שוביו והכריז על עצמו כלוחם למען האיסלם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הדוח, שפורסם ב"ניו יורק טיימס", מציין כי בתקרית בה נחטף לכאורה ברגדאל, הוא ככל הנראה עזב את המקום מרצונו החופשי, ומרמז על כך כי לא הייתה לו כל כוונה לחזור. מקור בצבא האמריקני טוען כי ברגדאל השאיר באוהל שלו מכתב, בו הוא כותב בפירוש כי אין בכוונתו לשוב.

על פי ממצאי הדוח, עוד לפני התקרית בה נחטף ברגדאל, ביוני 2009, קרו מקרים נוספים בהם עזב את העמדות בהן הוצב, וחזר אחרי זמן קצר.

המסמך הסודי מאשר פרטים נוספים שנמסרו בדוחות אחרים, לפיהם בו ברגדאל שלח הביתה את מחשבו האישי וכתב עת שהיה ברשותו הביתה - לפני שנעלם. עוד נכתב כי החייל השאיר מאחוריו את האפוד שלו ואת הנשק ולקח איתו רק מים, סכינים ומצפן.

ברגדאל בשבי (רויטרס)

אסף סכינים ואהב ספרי אומנות

הדוח מעלה השערה כי החייל עזב ככל הנראה בחשיכה אחרי שהירח שקע, דרך אחד משני נתיבים דרך הגדר. בעוד מרבית הדוח מתמקד בבעיות משמעת ביחידה של החייל וחוסר בדין וחשבון על הנעשה מצד שרשרת הפיקוד, הוא גם מתאר את סמל ברגדאל כאיש צעיר עם נפש חופשיה, שאהב לקרוא ספרי אומנות, לשתות תה עם חיילים ולנסות ללמוד את שפתם. הוא גם נהג לאסוף סכינים ואת האוסף תיעד לפרטים.

התיאור שלו כחייל הוא דווקא חיובי. מפקדיו, וגם חיילים שעתה יוצאים בביקורת נגדו, תיארו אותו כדייקן, תמיד לבוש כראוי במדים ושואל שאלות טובות. חבריו ליחידה מתארים בדוח כי לעיתים דיבר על שעמום ותסכול.

שיחק כדורגל עם שוביו

במסמכים שפרסמה רשת "פוקס ניוז" נאמר כי בתקופת השבי יחסיו של ברגדאל עם שוביו נעו בין תקופות של עוינות, בהן התייחסו אליו כבן ערובה, לתקופות בהן, כפי שסיפר אחד המקורות "הוא הפך פחות או יותר לאחד החברים". בחלקים מהזמן אף התירו לו שוביו לשאת אקדח.

המסמכים מראים עוד כי בשלב מסוים ברח החייל מהשבי לחמישה ימים וכשנשבה מחדש הושם בתוך כלוב מתכת. יחד עם זאת, בזמנים מסוימים דווח כי ברגדאל נראה משחק כדורגל עם שוביו, מששתף איתם באימוני נשק וצוחק רבות.