תיעוד: הרגע שבו שוחרר החייל האמריקני השבוי

פחות משבוע לאחר שחרורו מהשבי, מפרסם ארגון הטרור טאליבן תמונות דרמטיות של הרגע שבו הועבר החייל האמריקני לידי צבא ארצות הברית. בסרטון נראה ברגדאל מוקף בחמושים ומובל אל המסוק שהמריא לבסיס האמריקני

שחרור החייל האמריקני - כך זה נראה: פחות משבוע לאחר שחרורו של החייל האמריקני בו ברגדאל, לאחר חמש שנים בשבי טאליבן, מפרסם היום (ד') ארגון הטרור סרטון ובו נראים הרגעים שבהם הועבר החייל לידי צבא ארצות הברית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בתיעוד הדרמטי נראה ברגדאל, מגולח וגלוח ראש, כשהוא ממתין בתוך רכב לבן באזור הסמוך לגבול בין אפגניסטן לפקיסטן. החייל לבוש בגד אפגני לבן ובגבעות מסביב נראים אנשי טאליבן חמושים כשהם מתצפתים על האזור.

השבוי האמריקני עולה למסוק (יוטיוב)

עם נחיתתו של מסוק הבלאק הוק האמריקני, מלווים שני לוחמים חמושים את בראגדלי - אחד מהם אוחז בידו והשני מנופף בדגל לבן. שלושה חיילים אמריקנים נראים בסרטון כשהם מתקרבים לעברם, לוחצים את ידיהם ומקבלים לרשותם את החייל. עד מהרה הוכנס החייל למסוק, שמיהר להמריא מהמקום.

שחרור שנוי במחלוקת

בו ברגדאל (AP)
שחרורו של ברגדאל מהשבי תמורת שחרורם של חמישה בכירים בטאליבן ממשיך לעורר מחלוקת רבה בארצות הברית. פוליטיקאים מהמפלגה הרפובליקנית טענו כי העסקה תעודד חטיפה של חיילים אמריקנים נוספים המוצבים באפגניסטן.

"החלפת חמישה בכירי טאליבן עשויה להשפיע על כל הכוחות האמריקנים", אמר הסנאטור הרפובליקני הווארד מקאון, יו"ר וועדת הכוחות המזויינים המפקחת על הצבא. "עכשיו לטרוריסטים תהיה מוטיבציה לחטוף חיילים אמריקנים, המעשה הזה יציב את הכוחות שלנו באפגניסטן ובכל מקום בעולם בסיכון גבוה עוד יותר". הסנאטור ג'יימס אינהוף מאוקלוהומה אמר דברים דומים וטען כי "לנו לא הודיעו על חילופי השבויים עד אחרי פרסום ההחלטה".

בבית הלבן מנגד דחו את הביקורת. גורם רשמי אמר בתגובה כי שחרור החייל היה "הדבר הנכון לעשות". דובר הבית הלבן, ג'יי קרני, התייחס אף הוא לביקורת ואמר כי "במהלך התייעצויות עם גורמי ביטחון שונים הוחלט שפעילי הטאליבן ששוחררו לא מהווים סכנה מידית או עתידית עבור ארצות הברית".

"הבן שב בבטחה"

אובמה עם הורי החייל המשוחרר (רויטרס)
בסוף השבוע האחרון הודיע נשיא ארצות הברית אובמה על שחרורו של ברגדאל - החייל האחרון בשבי טליבאן. "היום העם האמריקני שבע רצון ומקדם את שובו הביתה של החייל בו ברגדאל שהוחזק בשבי כמעט חמש שנים", ציין הנשיא אובמה בהצהרה שמסר. "בשמו של העם האמריקני היה לי הכבוד להתקשר להוריו ולהביע את שמחתנו על כך שהם יכולים לצפות לשובו בבטחה של הבן".

כחלק מעסקת שחרורו של החייל האמריקני, החזירה ארה"ב חמישה אנשי טאליבן בכירים שהוחזקו במתקן המעצר בגוואנטנמו שבמפרץ בקובה. העצורים הועברו לחסותה של קטאר. ברגדאל, תושב איידהו, הוא החייל היחידי שנחשב כנעדר מאז תחילה של המלחמה באפגניסטן. הוא נשבה בנסיבות שאינן ידועות במזרח המדינה בידי חמושים ביוני 2009, חודשיים אחרי שהגיע אל המדינה.

בשלב זה נמצא החייל, בו ברגדאל, בבסיס של צבא ארצות הברית בגרמניה, שם הוא מקבל טיפול רפואי לפני שישוב למולדתו. הצבא האמריקני טרם פרסם הודעה על הגעתו לאדמת ארצות הברית, לקראת האיחוד המיוחל עם הוריו ומשפחתו.