שיקגו תובעת מיליונים מחברת התרופות "טבע"

על פי תביעה שהוגשה היום לבית המשפט במישיגן על ידי העירייה, מספר חברות לייצור תרופות ובהן גם החברה הישראלית גרמו לתושבים רבים בעיר להתמכר לתרופות משככות כאבים, ובכך הביאו לנזק לקופה הציבורית שנאמד במיליוני דולרים. העירייה: החברות מטעות את הציבור ולא מיידעות אותו לגבי הסיכונים הכרוכים בשימוש בתרופות

תביעה של מילוני דולרים. "טבע" (רויטרס)

העיר השלישית בגודלה בארצות הברית תובעת את חברת התרופות הישראלית "טבע" וכן מספר חברות נוספות, לאחר שלטענת העירייה אותן חברות גרמו לתושבים רבים בשיקגו להתמכר למשככי כאבים. על פי כתב התביעה שהוגש היום (ג') לבית המשפט במדינת מישיגן, בעקבות התמכרותם של תושבי העיר לתרופות נגרם נזק כלכלי לקופת העיר שנאמד במיליוני דולרים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בתביעה נטען כי "מאז 2007 העירייה מימנה כ-400 אלף מרשמים של משככי כאבים מסוג אופיואידים, שעלו לקופה הציבורית כ-9.5 מיליון דולרים". עוד נטען כי "לעירייה היו עלויות נוספות בעקבות מתן התרופות לטווח הארוך, לטיפול בכאב שאינו סרטן כרוני".

עורכי דין מטעם עיריית שיקגו האשימו חברות תרופות נוספות, בהן גם "ג'ונסון אנד ג'ונסון" ו"אקטביס" כי הן מטעות את הציבור ולא מיידעות אותו לגבי הסיכונים הקשורים לשימוש במשככי כאבים, בשעה שבעלונים הרפואיים הן משבחות את יתרונותיהם.

"מאות אלפים משתמשים במשככים". שיקגו (AP)

בנוסף, החברות מואשמות בקשירת קשר, מרמה והפרת חוקי העיר. יחד עם זאת עיריית שיקגו דורשת פיצויים שלא פורטו בכתב התביעה, כולל כיסוי עלויות המשפט. רק בחודש מאי האחרון, תבעו שני מחוזות במדינת קליפורניה את אותן חברות בגין האשמות דומות.

יותר מ -12 מיליון בני אדם בארצות הברית צורכים באופן קבוע משככי כאבים במרשם מדי שנה, כך על פי מחקר שפורסם בחודש מרס האחרון. על פי המחקר, בשנת 2008 עשו יותר בני אדם שימוש לרעה בתרופות מסוג זה, מאשר הרואין וקוקאין.