בספרד: אחרי 40 שנה המלך הודיע על פרישה

חואן קרלוס נחשב בעיני רבים כאחת הדמויות הבולטות ששחררה את ספרד משלטונו של פרנקו. הוא מונה לתפקיד יומיים אחרי מותו של הרודן ופעל למען הדמוקרטיה הספרדית. שנים האחרונות הסתבך המלך בפרשות שחיתות, ניהל אורח חייו הראוותני. "הגיע הזמן לפנות את המלוכה לצעירים", הוא אמר ופינה את הכס לנסיך פיליפה

המלך חואן קרלוס ובנו, יורש העצר - פיליפה (רויטרס)

"מלך ספרד חואן קרלוס פורש מתפקידו אחרי 40 שנה על כס המלוכה. בנו, הנסיך פיליפה, יירש אותו" - כך הכריז הבוקר (ב') ראש ממשלת ספרד מריאנו רחוי בהודעה רשמית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

חואן קרלוס בן ה-76 היה בעברו אחת הדמויות הנערצות ביותר בחצי האי האיברי. למרות מעמדו, הוא סייע במעבר השקט של ספרד ממשטרו הדיקטטורי של פרנצ'סקו פרנקו לדמוקרטיה בשנות ה-70, כשמונה מיד אחרי מותו.

אבל בשנים האחרונות, בגלל פרשות מביכות ושחיתות, הוא איבד את אהדת ההמון ופגע לדעת רבים במעמד המלוכה הספרדית. המלך ספג ביקורת בעיקר בגלל הסתבכות בתו הנסיכה כריסטינה ובעלה אינאקי אורדנגארין, שנמצאים בימים אלו תחת חקירה בפרשת שחיתות שמסעירה את מדריד.

הסתבכו בשחיתות, בני משפחת המלוכה

סגנון חיים ראוותני

המלך גם ספג ביקורת על סגנון חייו הראוותני והמנותק, למשל מסע ציד פילים יקר שבו השתתף בבוטסואנה בזמן שנתיניו שברו את שיאי האבטלה במדינה. סוכנות הידיעות רויטרס מסבירה שגם מצבו הבריאותי של המלך קרלוס לא מאפשר לו להתנהל בחופשיות. בחודשים האחרונים הוא התמוטט מספר פעמים ואף עבר כמה ניתוחים.

חואן קרלוס קידם את החוקה הספרדית שנחתמה ב-1978, אחרי משאל עם, ונלחם בניסיון ההפיכה הצבאית ב-1981. המלך הפורש אף פעל לביסוס הקשרים של ספרד עם המערב ובמיוחד עם ארה"ב. לא מזמן , ב-2008, חואן קרלוס נחשב בספרד כאישיות הפוליטית הנערצת ביותר.

המלך המיועד, הנסיך פיליפה אמר בהודעה לעמו "אנחנו מאמינים שעכשיו זה הזמן הטוב ביותר לנצל את ההזדמנויות שנפתחות כאן במדינה שלנו, שהצליחה להתאושש בהצלחה ממשברים בהסטוריה ושנוקטת בצעדים שנועדים לחזור למסלול הצמיחה והיציבות שיצרו עוד משרות". המלך הפורש אמר בשידור טלוויזיה ממלכתי שפרישתו תספק הזדמנויות חדשות "דור חדש דורש בצדק לקחת לידיו את השלטון".