לא כולם מברכים על שחרור השבוי: "גיבור? בו ברגדאל גרם למות חיילים אמריקנים"

חלק מחבריו לשירות של בו ברגדאל, החייל האמריקני ששוחרר אחרי 5 שנים בשבי הטליבאן, אומרים כי הוא אינו גיבור אלא עריק ואף קוראים להעמידו לדין. אחד ממפקדיו: "יש לבצע חקירה". חיילים ששירתו עם ברגדאל סיפרו כי הם מנסים להשתחרר ממסמכי הסודיות שעליהם חתמו "כדי שהאמת תצא לאור"

גיבור או עריק? בו ברגדאל (AP)

לא כולם חולקים את ההתרגשות ותחושת ההישג של הממשל האמריקני בעקבות שחרורו של החייל בו ברגדאל אחרי חמש שנים בשבי הטאליבן, תמורת חמישה מפקדים בכירים בארגון. חיילים ששירתו עם ברגדאל כינו אותו עריק ש"התנהגותו האגואיסטית" עלתה בחייהם של חיילים אמריקנים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"כעסתי אז ואני אפילו יותר כועס עכשיו עם כל מה שקורה", אמר לרשת CNN מאט וירקאנט, ששירת עם ברגדאל באותה מחלקה, לפני שהאחרון הוכרז נעדר ב-30 ביוני 2009. "הוא ערק בזמן מלחמה וחבריו האמריקנים איבדו את חייהם בחיפושים אחריו". וירקאנט קרא לחברו לשירות ששוחרר מהשבי להודות במעשיו בפומבי ולעמוד בפני משפט צבאי על עריקה.

לפחות שישה חיילים נהרגו במהלך החיפושים אחר ברגדאל, וחבריו למחלקה ציינו כי כמות המתקפות של אנשי הטליבאן ואל קאעידה על הכוחות האמריקנים באזור פקטיקה, שבו שירת, עלתה אחרי היעלמותו.

חיילים הוחתמו על הסכמים שלא לחשוף פרטים

מפקדו לשעבר של ברגדאל, גרג לטרמן, אמר כי הוא שמח לראות אותו חוזר הביתה. "מניסיון אני מקווה שהוא יקבל ייעוץ הולם בתהליך ההשתלבות", אמר אך עם זאת הדגיש: "אני מאמין שיש לבצע חקירה, ברגע שהמומחים יגידו שהוא כשיר לעמוד שוב על הרגליים".

חיילים אחרים ששירתו בפלוגות מקבילות והכירו היטב את ברגדאל אמרו לרשת CNN כי הם חתמו על הסכמי סודיות שבהם התחייבו לא לחלוק שום אינפורמציה אודות היעלמותו והמאמצים לאתרו. חלקם מנסים לשחרר עצמם מאותם מסמכים בתקווה שהאמת תצא אל האור וברגדאל לא יהפוך לגיבור.

בעוד שנאסר עליהם לדבר בפומבי, יש מי שמנצלים את הרשתות החברתיות ופתחו עמוד בפייסבוק תחת השם: "בו ברגדאל הוא לא גיבור", שבו הם חולקים את סיפוריהם ושוטחים את כעסם. בעקבות מספר הערות בעמוד הפלוגה של החייל ששוחרר, ביקש מנהל העמוד להפגין מעט יותר כבוד כלפי ברגדאל.

התחמק מתשובה. הייגל, ארכיון (רויטרס)

אתמול שאל אחד הכתבים את שר ההגנה האמריקני צ'אק הייגל אם ברגדאל עזב את תפקידו בלי רשות או ערק, ואם כן האם הוא ייענש. הייגל התחמק ואמר: "המטרה הראשונית שלנו היא לדאוג לבריאותו ולאיחוד עם משפחתו. נסיבות אחרות שייתכן ויתפתחו ושאלות אחרות - יטופלו מאוחר יותר".

אחרי שחרורו, בתום חמש שנים בהם הוחזק בשבי הטאליבן, הועבר החייל בו ברגדאל לבית חולים צבאי בגרמניה. מקור ביטחוני בכיר אמר כי תהליך שילובו מחדש יכלול "זמן לספר את סיפורו, הורדת לחצים וחיבור מחדש עם משפחתו באמצעות שיחות טלפון ווידאו".