היורה בבריסל תיעד עצמו מודה ברצח: "תודה לכלי הנשק"

אחרי ההודעה על תפיסת החשוד ברצח בבריסל, מפרט התובע בצרפת את הראיות ובראשן סרטון בו תיעד עצמו החשוד. בסרטון הוא מציג את כלי הנשק שלו על המיטה ומודה להם בקולו. בעבר שהה בסוריה ובמלזיה‎

החשוד ברצח במוזיאון היהודי בבריסל, מהדי נמוש, תיעד עצמו לאחר הירי כשהוא מודה במעשה - כך נחשף היום (א') במסיבת עיתונאים שערך התובע הצרפתי פרנסואה מולן. בתיעוד נראה היורה פורס את כלי הנשק על המיטה ומודה לכל אחד מהם על שסייעו לו בפעולה. הרשויות בצרפת טרם פרסמו את הסרטון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

נמוש נתפס כשברשותו מצלמת וידאו מסוג GoPro, אולם בסרטון הוא מתוודה כי אותה מצלמה, בה כנראה התכוון לתעד את המעשה, לא עבדה בזמן הירי. "בסרטון לא נראה האדם שמצלם אבל נשמע שקולו הוא הקול של מהדי נמוש", ציין התובע הצרפתי. "הקול מתאר את התמונות ומסביר שהסרטון צולם ישר לאחר הירי בבריסל, מאחר ומצלמת ה-GoPro לא פעלה".

במסיבת עיתונאים סיפר התובע על המסלול שעבר החשוד עד לביצוע פיגוע הירי ליד המוזיאון היהודי בבריסל. "הוא נעצר בעבר על ידי המשטרה הצרפתית בגין עבירות רכוש", אמר מולן. "הוא נשלח לבית הכלא בו שהה במשך חמש שנים, התחבר לקבוצות מוסלמיות ואחרי ששוחרר הגיע לסוריה".

ב-2013 התאמן החשוד במחנות אימונים של הג'יהאד בסוריה, משם שם שאב את משנתו הקיצונית שעל פי החשד הובילה אותו למעשה הנורא. מסוריה עבר דרך דרום מזרח אסיה, הגיע למלזיה, משם לגרמניה ולאחר מכן נסע לבריסל.

החשוד שומר על זכות השתיקה

החשוד, בן ה-29 ממוצא אלג'יראי, נעצר בתחנת אוטובוס במרסיי כשמלבד המצלמה, נמצאו ברשותו גם רובה מסוג קלצ'ניקוב ורובה נוסף, זהה לזה שבו נעשה שימוש בפיגוע. יחד עם הדברים ההלו נמצאו גם בגדים - כובע ונעליים - בדיוק כפי שנראו במצלמות האבטחה שתיעדו את הרצח.

מהדי נמוש שומר בינתיים על זכות השתיקה. "אנו נחושים למנוע מג'יהאדיסטים לבצע מתקפות", הצהיר היום נשיא צרפת פרנסואה הולנד אחרי שתמונותיו של נמוש פורסמו מוקדם יותר היום. "נעקוב אחריהם ונבטיח שלא יוכלו לגרום נזק".

כיממה לאחר הירי פרסמה המשטרה בבלגיה את תמונותיו של החשוד ביריר כפי שנקלטו במצלמות האבטחה בכניסה למקום. בסרטון ממצלמות האבטחה ניתן לראות את החשוד נכנס למוזיאון, כשהוא חובש כובע ונושא עליו שני תיקים. בצילום מזווית אחרת הוא נראה שולף רובה מסוג קלצ'ניקוב מתוך אחד התיקים ומכוון אותו אל תוך המבנה. לאחר מכן הוא נראה כשהוא אוסף את תיקיו ונמלט מהמקום.

מהדי נמוש

"נראה קר רוח ונחוש"

בפיגוע נהרגו בני הזוג מישראל מירה ועמנואל ריוה ז"ל יחד עם מתנדבת יהודייה מצרפת שעובדת במוזיאון וצעיר בלגי שעבד שם גם הוא. בשבוע שעבר הודיעה התביעה בבלגיה כי חקירת הירי במוזיאון היהודי הועברה לטיפול התובע הפדרלי המוסמך לטפל במקרי טרור.

סגנית התובע הציבורי בבלגיה, איין ואן ווימרש, אמרה במסיבת עיתונאים כי "התיק מועבר לחקירה במשרד התביעה הפדרלית", היחידה המוסמכת לטפל בחקירת אירועי טרור. עם זאת, היא סירבה לומר האם הוא מוגדר רשמית כאירוע טרור.

ואן ווימרש הסבירה כי ההחלטה להעביר את התיק לרמה הפדרלית מבוססת על "זהותם וארץ מוצאם של הקורבנות", בהם עמנואל ומרים ריוה מישראל, תושבת צרפת שעבדה בהתנדבות במוזיאון וצעיר בן 24 שהועסק כעובד מן המניין במקום. היא הוסיפה כי העברת התיק התבססה גם על הניתוח המשטרתי של סרטון הווידאו ממצלמות האבטחה שתיעד את היורה, "שנראה קר רוח ונחוש".