החשוד בפיגוע הירי בבריסל נחשף

כלי תקשורת בצרפת פרסמו את תמונתו של מהדי נמוש, החשוד בביצוע הפיגוע במוזיאון היהודי שבו נרצחו ארבעה בני אדם ובהם זוג ישראלים . הוא נתפס בתחנת רכבת במרסיי לאחר שעורר את חשד אנשי המכס כשברשותו נמצאו רובים ומצלמה. נשיא צרפת: "נחושים למנוע מפעילי ג'יהאד לבצע מתקפות"

מהדי נמוש

אחרי הדיווחים על מעצרו של החשוד ברצח במוזיאון היהודי בבריסל בשבוע שעבר, פרסמו כלי תקשורת בצרפת את תמונתו של מהדי נמוש, בן 29 ממוצא אלג'יראי, שנעצר על אנשי המכס בתחנת הרכבת בעיר מרסיי. נשיא צרפת הולנד הבהיר בעקבות המעצר: "נחושים למנוע מג'יהאדיסטים לבצע מתקפות. נעקוב אחריהם ונבטיח שלא יוכלו לגרום נזק".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הדיווחים, נמוש, בעל אזרחות צרפתית, הוא תושב העיר רובי שבצפון המדינה. ב-2013 הוא התאמן במחנות אימונים של הג'יהאד בסוריה, משם שם שאב את משנתו הקיצונית שכפי הנראה הובילה אותו למעשה הנורא.

במסיבת עיתונאים מיוחדת שכונסה במדינה סיפר התובע כי מלבד סוריה ביקר המחבל במלזיה וייתכן אף שאומן שם.

עם מעצרו נמצאו ברשותו של החשוד מצלמה מסוג GoPro, רובה מסוג קלצ'ניקוב ורובה נוסף, בדיוק כמו שזה שבו נעשה שימוש בפיגוע, יחד עם בגדים - כובע ונעליים - בדיוק כפי שנראו בסרטון שתיעד את הרצח.

החשוד בירי נכנס למוזיאון

כיממה לאחר הפיגוע פרסמה המשטרה בבלגיה את תמונותיו של מי שככל הנראה אחראי לירי, כפי שנקלטו במצלמות האבטחה בכניסה למקום. בסרטון ממצלמות האבטחה ניתן לראות את החשוד נכנס למוזיאון, כשהוא חובש כובע ונושא עליו שני תיקים. בצילום מזווית אחרת הוא נראה שולף רובה מסוג קלצ'ניקוב מתוך אחד התיקים ומכוון אותו אל תוך המבנה. לאחר מכן הוא נראה כשהוא אוסף את תיקיו ונמלט מהמקום.

בפיגוע נהרגו בני הזוג מישראל מירה ועמנואל ריוה ז"ל יחד עם מתנדבת יהודייה מצרפת במקום וצעיר בלגי שעבדו במקום. בשבוע שעבר הודיעה התביעה בבלגיה כי חקירת הירי במוזיאון היהודי הועברה לטיפול התובע הפדרלי המוסמך לטפל במקרי טרור.

יורה לתוך המוזיאון

סגנית התובע הציבורי בבלגיה, איין ואן ווימרש, אמרה במסיבת עיתונאים כי "התיק מועבר לחקירה במשרד התביעה הפדרלית", היחידה המוסמכת לטפל בחקירת אירועי טרור. עם זאת, היא סירבה לומר האם הוא מוגדר רשמית כאירוע טרור.

ואן ווימרש הסבירה כי ההחלטה להעביר את התיק לרמה הפדרלית מבוססת על "זהותם וארץ מוצאם של הקורבנות", בהם עמנואל ומרים ריוה מישראל, תושבת צרפת שעבדה בהתנדבות במוזיאון וצעיר בן 24 שהועסק כעובד מן המניין במקום. היא הוסיפה כי העברת התיק התבססה גם על הניתוח המשטרתי של סרטון הווידאו ממצלמות האבטחה שתיעד את היורה, "שנראה קר רוח ונחוש".