הרפובליקנים נגד שחרור החייל השבוי: "אובמה עבר על החוק"

מקלקלים את החגיגה: חברי קונגרס בכירים זועמים על עסקת חילופי השבויים שבמסגרתה שוחרר החייל בו ברגדאל תמורת חמישה אנשי טליבאן ומגדירים אותה לא חוקית. הם הזהירו כי העסקה תחזק את הטרור ותעלה את המוטיבציה לחטוף חיילים אמריקנים בכל העולם. בממשל הסבירו כי "נוצרה הזדמנות נדירה להציל את החייל"

לא כל האמריקנים מאושרים משחרורו של החייל החטוף בו ברגדאל, שהוחלף אמש תמורת חמישה טליבאן. בכירים במפלגה הרפובליקנית בוושינגטון מזהירים כי "העסקה עלולה להוות איום על ביטחונם של אזרחי ארצות הברית". הנשיא אובמה, שרואה בשחרור החייל החטוף האחרון באפגניסטן כהישג לפני נסיגת הכוחות האמריקנים, נאלץ להתמודד עם ביקורת חריפה מבית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הפרסום בוושינגטון פוסט, כמה נציגים מהמפלגה הרפובליקנית מאשימים את אובמה בהפרת החוק הדורש מהבית הלבן להודיע לקונגרס לפני כל שינוי במעמד של האסירים המוחזקים בגוונטאנאמו. חמישה אנשי אל קעידה המשוחררים תמורת החייל החטוף הוחזקו כולם במחנה האמריקני שבקובה, אותו מחנה שאובמה הבטיח לסגור מיד עם כניסתו לתפקיד בינואר 2009.

"החלפת חמישה בכירי טליבאן עשויה להשפיע על כל הכוחות האמריקנים", אמר הסנאטור הרפובליקני הווארד מקאון, יו"ר וועדת הכוחות המזויינים המפקחת על הצבא. "עכשיו לטרוריסטים תהיה מוטיבציה לחטוף חיילים אמריקנים, המעשה הזה יציב את הכוחות שלנו באפגניסטן ובכל מקום בעולם בסיכון גבוה עוד יותר" . הסנאטור ג'יימס אינהוף מאוקלוהומה אמר דברים דומים וטען כי "לנו לא הודיעו על חילופי השבויים עד אחרי פרסום ההחלטה".

"שינוי קיצוני במדיניות האמריקנית"

על פי החוק האמריקני, שר ההגנה חייב להודיע לגורמים הרלוונטים בקונגרס על כוונתו, 30 יום לפני שמשחררים אסירים ממחנות המעצר. החוק הזה נועד בין היתר להבטיח שהאסירים לא ישובו לאיים על אזרחי ארצות הברית. שר ההגנה צ'אק הייגל טען היום, במהלך ביקור מפתיע באפגניסטן, שחייו של ברגדאל היו בסכנה ולכן הוא הוחלף במהירות.

גורם מקורב לנשיא אובמה אמר לעיתון כי "בגלל שנוצרה הזדמנות להצלת חייו של ברגדאל, פעלנו מהר ככל שניתן, הממשל החליט שבגלל ההזדמנות הנדירה הזו, בגלל הנסיבות - צריך לבצע את העסקה מבלי להתחשב בדרישות".

הסנאטור ג'ון מקיין, ממנהיגי המפלגה הרפובליקנית והאיש שהפסיד את הנשיאות לאובמה בבחירות 2008, אמר שחילופי השבויים "מחזקים את ארגוני הטרור עם דם אמריקני על ידיהן, אני סקרן לדעת אילו אמצעים יינקטו עכשיו שיבטיחו כי אנשי הטליבאן האכזריים והאלימים האלה לא ישובו לקרב נגד ארה"ב או בעלי בריתה" . ראש וועדת המודיעין של הסנאט הוסיף כי "המו"מ עם טרוריסטים הוא שינוי קיצוני במדיניות האמריקנית".