חשוד בפיגוע הירי בבריסל נעצר בצרפת - עם רובה ומצלמה

סוכנות הידיעות AFP מדווחת כי מהדי נמוש, צעיר אלג'יראי שהתאמן עם פעילי ג'יהאד בסוריה, נתפס בתחנת הרכבת במרסיי. ברשותו נמצאו נשק כמו זה ששימש את הרוצח במוזיאון היהודי בבריסל ומצלמה שעל פי החשד שימשה לתיעוד הפיגוע

סוכנות הידיעות AFP מדווחת היום (א') כי הרשויות בצרפת עצרו בסוף השבוע חשוד בפיגוע הירי במוזיאון היהודי בבריסל שבבלגיה שבוצע לפני כשבוע. האיש, בן 29 ממוצא אלג'יראי, נעצר על ידי אנשי המכס בתחנת הרכבת, עת היה בדרכו מאמסטרדם דרך בריסל ליעדו הסופי - מרסיי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הדיווח, שמו של החשוד הוא מהדי נמוש. בשנת 2013 הוא התאמן במחנות אימונים של הג'יהאד בסוריה ועם מעצרו נמצאו ברשותו מצלמה מסוג GoPro, רובה מסוג קלצ'ניקוב ורובה נוסף, בדיוק כמו שזה שבו נעשה שימוש בפיגוע, יחד עם בגדים - כובע ונעליים - בדיוק כפי שנראו בסרטון שתיעד את הרצח.

כיממה לאחר הפיגוע פרסמה המשטרה בבלגיה את תמונותיו של החשוד בירי - כפי שנקלטו במצלמות האבטחה בכניסה למקום. בסרטון ממצלמות האבטחה ניתן לראות את החשוד נכנס למוזיאון, כשהוא חובש כובע ונושא עליו שני תיקים. בצילום מזווית אחרת הוא נראה שולף רובה מסוג קלצ'ניקוב מתוך אחד התיקים ומכוון אותו אל תוך המבנה. לאחר מכן הוא נראה כשהוא אוסף את תיקיו ונמלט מהמקום.

החשוד בפעולה

בפיגוע נהרגו בני הזוג מישראל מירה ועמנואל ריוה ז"ל יחד עם מתנדבת יהודייה מצרפת במקום וצעיר בלגי שעבדו במקום. בשבוע שעבר הודיעה התביעה בבלגיה כי חקירת הירי במוזיאון היהודי הועברה לטיפול התובע הפדרלי המוסמך לטפל במקרי טרור.

סגנית התובע הציבורי בבלגיה, איין ואן ווימרש, אמרה במסיבת עיתונאים כי "התיק מועבר לחקירה במשרד התביעה הפדרלית", היחידה המוסמכת לטפל בחקירת אירועי טרור. עם זאת, היא סירבה לומר האם הוא מוגדר רשמית כאירוע טרור.

עמנואל ומירה ריוה ז"ל

ואן ווימרש הסבירה כי ההחלטה להעביר את התיק לרמה הפדרלית מבוססת על "זהותם וארץ מוצאם של הקורבנות", בהם עמנואל ומרים ריוה מישראל, תושבת צרפת שעבדה בהתנדבות במוזיאון וצעיר בן 24 שהועסק כעובד מן המניין במקום. היא הוסיפה כי העברת התיק התבססה גם על הניתוח המשטרתי של סרטון הווידאו ממצלמות האבטחה שתיעד את היורה, "שנראה קר רוח ונחוש".