אחרי 5 שנים בשבי: החייל האמריקני שוחרר

החייל האחרון שהוחזק בשבי הטאליבן חוזר הביתה. במשך חמש שנים הוא הוחזק בידי שוביו, והיום התקשר נשיא ארה"ב ברק אובמה להוריו של בו ברגדאל ובישר להם בהתרגשות: "בנכם בדרך הביתה". בעסקת חילופי השבויים, הוחזרו חמישה אנשי טאליבן שהוחזקו בכלא גוואנטנמו

בו ברגדאל חוזר הביתה (AP)

במשך חמש שנים הוא היה בשבי הטאליבן באפגניסטן והיום (ש'), במה שאולי מזכיר לרבים מאיתנו את פרשת "גלעד שליט", הודיע נשיא ארה"ב ברק אובמה על שחרורו של בו ברגדאל, החייל האחרון בשבי הטאליבן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"היום העם האמריקני שבע רצון ומקדם את שובו הביתה של החייל בו ברגדאל שהוחזק בשבי כמעט חמש שנים", ציין הנשיא אובמה בהצהרה שמסר. "בשמו של העם האמריקני היה לי הכבוד להתקשר להוריו ולהביע את שמחתנו על כך שהם יכולים לצפות לשובו בבטחה של הבן".

נשיא ארה"ב הוסיף עוד כי הודה להורים על "מסירותם והאומץ שהפגינו לאורך החוויה הקשה". אובמה גם הודה לקטאר אל תפקידה בשחרורו של החייל, כמו גם לממשלת אפגניסטן.

החייל האמריקני בשבי (רויטרס)

5 אנשי טאליבן שוחררו בעסקה

כחלק מעסקת שחרורו של החייל האמריקני, החזירה ארה"ב חמישה אנשי טאליבן שהוחזקו במתקן המעצר בגוואנטנמו במפרץ שבקובה. העצורים הועברו לחסותה של קטאר.

שחרורו של ברגדאל הוא פרי חודשים של מגעים עקיפים בין ממשלת ארה"ב לטאליבן, כשממשלת קטאר שימשה בהם כמתווך. גורמים אמריקניים סיפרו כי הכוחות למבצעים מיוחדים של ארה"ב לקחו חסות על החייל, בחילופי שבויים בלתי אלימים, שהתבצעו במזרח אפגניסטן. לדברי אחד הגורמים, החייל בו ברגדאל במצב טוב ועובר כעת בדיקות רפואיות.

ברגדאל, תושב איידהו, הוא החייל היחידי שנחשב כנעדר מאז תחילה של המלחמה באפגניסטן. הוא נשבה בנסיבות שאינן ידועות במזרח המדינה בידי חמושים ביוני 2009, חודשיים אחרי שהגיע אל המדינה.