עימותים בכיכר טקסים: המשטרה ירתה גז מדמיע, עשרות מפגינים נעצרו

שנה אחרי המחאה שהפכה למהומות אלימות, נאספו שוב מאות בכיכר טקסים בטורקיה למחאה נגד המשטר. המשטרה ירתה גז מדמיע לעבר המפגינים ועשרות נעצרו. כתב CNN שדיווח מהכיכר עוכב לחקירה

הזירה שוב בוערת: המונים מילאו את כיכר טקסים באיסטנבול הערב (ש') במלאות שנה למהומות במקום ועימותים התפתחו בין המשטרה למפגינים. כלי תקשורת בטורקיה מדווחים כי עד כה נעצרו 32 בני אדם במהומות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מאות בני אדם נאספו ברחובות המובילים אל כיכר טקסים וקראו להתפטרותה של הממשלה. השוטרים הגיבו בגז מדמיע בניסיון לפזר את המפגינים. במהלך הערב התפשטו המהומות גם לבירה אנקרה.

אלפי שוטרים ומשאיות הנושאות תותחי מים נפרסו מאז שעות הבוקר לאורך הכיכר בניסיון למנוע מהומות. כתב של רשת CNN , איוון ווטסון, עוכב לחקירה ע"י השוטרים, לעיני המצלמות בשעה שדיווח מהכיכר. בתום החקירה הוא שוחרר ביחד עם צוותו.

בחודש מאי בשנה שעברה המחאה שהחלה בכיכר טקסים נגד החלטת השלטונות, לעקור עצים לטובת הקמת מרכז מסחר בפארק גזי, הפכה עד מהרה לגל מהומות אלימות נגד המשטרה שהובילו למספר הרוגים ואלפי פצועים.

עשרות עצורים (AP)

ארדואן: "המארגנים הם טרוריסטים"

לפי דיווח ברשת BBC, המארגנים, שעמדו מאחורי מהומות פארק גזי, קראו מוקדם יותר להמונים להגיע להפגנות לציון שנה למחאה בכיכר. בטורקיה התריעו כי הפגנות גם ייערכו במספר מקומות נוספים, בהם: אנקרה, איזמיר ואנטקיה.

שנה למהומות בטורקיה. ארכיון (רויטרס)

"שנה אחרי, אנשים, ובהם מי שקוראים לעצמם לכאורה אמנים, קוראים להפגנות, אבל אתם, צעירי טורקיה, לא תענו לקריאות האלה", קרא ארדואן בנאום שנשא טרם המחאות.

הוא תיאר את מארגני המחאה "כטרוריסטים שעושים מניפולציות על צעירים חלשים מוסרית וכלכלית לתקוף את האחדות של המדינה ולשים את הכלכלה תחת איום".