מי מעכב את הגעת הפונדקאיות מנפאל לישראל?

השר ארדן אישר את בקשת זוגות ישראלים לסייע בהבאתן של 4 נשים פונדקאיות מנפאל לארץ, אך כעת הם נאלצים להמתין לתשובת משרד המשפטים. "אנחנו מחכים ללידה הזו המון זמן, וההתרגשות עכשיו מהולה בחרדה", מספר רונן זיו, אחד הישראלים, ומבקש את עזרת רה"מ: "זו סיטואציה אנושית. מדובר בסיכון רציני"

"המצב קטסטרופה". הנזק והחורבן בנפאל (רויטרס)

שעות של מתח וחרדה עוברות על ארבעה זוגות ישראלים ששוהים בנפאל, ומבקשים להטיס בהקדם לארץ את הנשים המשמשות עבורם אם פונדקאית ונמצאות בהיריון מתקדם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אנחנו מחכים ללידה הזו המון זמן, וההתרגשות כעת מהולה בחרדה", מספר רונן זיו, אחד הישראלים בנפאל, לחדשות 2 Online. "המצב כאן הוא קטסטרופה. מדובר כאן בסיכון רציני כי העובר נמצא בתנוחת עכוז, מצב המחייב ניתוח, והלידה אמורה להתרחש בתוך שבוע. כל דקה כאן חשובה".

לדברי הזוגות הישראלים, כך פורסם לראשונה הבוקר (ראשון) בגלי צה"ל, שר הפנים גלעד ארדן הסכים להביא את הנשים לארץ מטעמים הומניטריים, אך האישור מתעכב בשל בירוקרטיה, וכעת הם ממתינים לתשובת משרד המשפטים.

רונן זיו (באדיבות המצולם)


"זו סיטואציה אנושית. אני מבקש מה"מ שיורה לפרקליטות ולמי שמעורב בנושא, לאשר ולהביא את הנשים לארץ. אני לא רואה דרך אחרת", מוסיף רונן.

עו"ד צילה טמיר (באדיבות המצולמת)


גם עו"ד צילה טמיר, המייצגת את רונן, מדגישה את הדחיפות: "כל יום קריטי. בתי החולים נפגעו וקורסים. אין שם תנאים. אנשים פה צריכים לשנס מותניים, למצוא פתרון ולהפסיק את המלחמות על הבירוקרטיה. ממה חוששים? שהן יישארו בישראל? זה לא יקרה. קודם שידאגו להביא אותן, ואז שיסדרו את ענייני הניירת".

ממשרד המשפטים נמסר כי "לא נקבע בשום שלב שקיימת מניעה משפטית להבאת הפונדקאיות שנמצאות בנפאל לארץ. יחד עם זאת, אפשרות זו מעלה שאלות במישורים שונים - מדיניים, בריאותיים ומשפטיים. שאלות אלה מלובנות על ידי משרדי הממשלה הנוגעים בדבר, ומשרד המשפטים מסייע למשרדי הממשלה לגבי המתכונת הנכונה בה ניתן לאפשר לנשים שיבקשו לעשות כן לצאת מנפאל לישראל. מטבע הדברים, גורמי המקצוע במשרד המשפטים ערים למצב בנפאל, ועל כן נדרשו לעניין ללא דיחוי".