באוקיינוס ההודי או לא? "המטוס המלזי לא התרסק באזור החיפושים"

כמעט שלושה חודשים חלפו מאז נעלם, ועליו 239 נוסעים ואנשי צוות - והוויכוח אודות גורל המטוס המלזי, באופן בלתי ייאמן, עדיין נמשך: צוותי החקירה האוסטרלים טוענים היום כי לאחר שביצעו סריקות נרחבות בדרום האוקיינוס ההודי, המטוס אינו נמצא שם. עם זאת, בממשלה האוסטרלית מתעקשים שהמטוס נמצא שם בכל זאת

מחפשים אחר המטוס בלי רמזים (רויטרס)

אם חשבתם שהמטוס המלזי התרסק ונמצא בקרקעית האוקיינוס ההודי - כדאי שתחשבו שוב: עד כמה שזה לא ייאמן, ואחרי שנראה שידעו בוודאות היכן לחפש אחריו - שלושה חודשים כמעט אחרי ההיעלמות המסתורית טוענים היום (ה') חוקרים כי המטוס לא נמצא כלל במימיו. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

קרוב ל-100 ימים לאחר שאבד בדרכו מקואלה לומפור שבמלזיה לבייג'ינג שבסין, מומחים מעלים טענות הפוכות לגבי מיקומו של המטוס, שעד היום חיפשו אחריו בעיקר במימי האוקיינוס ההודי: "המטוס שנעלם לא נמצא באוקיאנוס ההודי, בו שמעו בתחילה אותות", טענו הבוקר חברי צוות החיפוש האוסטרלי - זאת לאחר שאנשי חיל הים האמריקני הביעו ספק לגבי אותו אות שנשמע כביכול מהקופסא השחורה של טיסה MH370.

רשות הבטיחות הממשלתית של הממשל האוסטרלי, שמובילה את החיפושים אחר המטוס, הודיעה לממשלת מלזיה ולעולם שסיימה לחפש את המטוס באזור בו נערכו החיפושים בתקופה האחרונה - דרום האוקיינוס ההודי - וכי הגיעו למסקנה חותכת: "אנו יכולים להכריז שזה לא מקום המנוחה האחרון של טיסה MH370".

המטוס לא באוקיינוס ההודי - או שאולי דווקא כן?

עם זאת, לא כולם באוסטרליה מסכימים לקביעה הזו: כמה דקות בלבד אחרי הדיווח של הרשות הממשלתית, סגן ראש הממשלה האוסטרלי מסר שהגורמים הרשמיים עדיין בטוחים שהמטוס המלזי נמצא אי שם בדרום האוקיינוס ההודי למרות שעדיין לא נמצאו שברים על פני המים או על הקרקעית.

כלי החיפוש שלא מצא דבר על הקרקעית (AP)


"אנו מרכזים את החיפושים באזור הזה מפני שהאות שהתקבל היה המידע הכי אמין שהתקבל בזמנו", אמר וורן טרוס שמכהן גם כשר התחבורה האוסטרלי. "אנו בטוחים שמקום מנוחתו של המטוס הוא דרום האוקיינוס ההודי", הוסיף השר, שמבסס את דבריו, לטענתו, גם על הנתונים שהתקבלו מלוויינים ששחזרו את המסלול האחרון של הטיסה.

הצוותים שמתרכזים בחיפושים על קרקעית האוקיינוס מספרים שרכב החיפוש התת-מימי "Bluefin-21", סרק יותר מ-850 קילומטרים רבועים בקרקעית האוקיינוס ההודי, מאות קילומטרים מערבית לעיר האוסטרלית פרת' (באזור שבו נקלט בחודש שעבר אותו "אות" מסתורי). אלא שלמרות החיפושים שתוארו כ"קדחתניים", אין כל זכר למטוס שנעלם עם 239 הנוסעים ואנשי הצוות שהיו על סיפונו.