אובמה: סיכוי אמיתי להסכם פורץ דרך עם אירן

בנאום על מדיניות החוץ האמריקנית התייחס נשיא ארה"ב לשורת נושאים בוערים על הפרק, ובראשם הגרעין האירני, המצב בסוריה והמתיחות באוקראינה. "הסכם דיפלומטי יהיה טוב ממה שיכולנו להשיג בכוח", אמר אובמה, שקרא גם להגביר את התמיכה באופוזיציה בסוריה. על תפקידה של רוסיה באוקראינה אמר: "מזכיר את התקופה הסובייטית"

אובמה מחדד מדיניות (רויטרס)

נשיא ארצות הברית ברק אובמה התייחס הערב (ד') למאבק לעצירת הגרעין האירני, למצב בסוריה ולמתיחות האחרונה עם רוסיה - בנאום שנשא על מדיניות החוץ האמריקנית מול אנשי בית הספר לקצינים "ווסט פוינט" בוושינגטון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"למרות אזהרותיהן של ארצות הברית ושל ישראל, במשך שנים המשיכה אירן לפתח נשק גרעיני", אמר אובמה. "עם זאת, לראשונה מזה עשור ישנו סיכוי אמיתי להגיע להסכם פורץ דרך, הסכם שיהיה אפקטיבי ובר קיימא יותר מכל מה שיכולנו להשיג באמצעות כוח". אובמה הדגיש כי ארצות הברית "שומרת לעצמה את האפשרות להשתמש בכל דרך על מנת לעצור את אירן מלהשיג נשק גרעיני".

בהתייחסות למשבר באוקראינה הפנה אובמה האשמות חריפות כלפי מוסקבה. "יש מנהיגים וגופים שרואים בציות לחוק הבינלאומית חולשה", אמר אובמה. "הפעולות של רוסיה באוקראינה מזכירות את הימים שבהם טנקים סובייטיים פלשו למזרח אירופה".

תוגבר התמיכה במורדים? (רויטרס)

נשיא ארצות הברית אמר כי וושינגטון תפעל להגביר את התמיכה בארגוני האופוזיציה בסוריה ואף במדינות השכנות לסוריה - ירדן, לבנון, טורקיה ועירק. "המדינות הללו מקבלות לשטחיהן פליטים ונלחמות בטרוריסטים לאורך הגבול עם סוריה".

"למרות שזה מסתכל, אין פתרון צבאי למשבר בסוריה", הדגיש אובמה. "החלטתי לא לשלוח חיילים לשם, אבל זה לא אומר שלא נעזור לעם הסורי להילחם בדיקטטור שמפציץ ומרעיב את בני עמו".