אובמה הציג את תכנית הנסיגה מהבוץ באפגניסטן - עד סוף 2016

אחרי 13 שנה של מלחמה עקובה מדם באפגניסטן, הציג אובמה את לוח הזמנים לעזיבת הכוחות האמריקנים את המדינה - בשלבים. "זו לא אחריותנו להפוך את אפגניסטן למקום מושלם", אמר. מהפירות ייהנה הנשיא הבא

נשיא ארה"ב ברק אובמה מציב הלילה (ג') לוח זמנים ברור לסיום המלחמה באפגניסטן: בנאום בבית הלבן הבהיר כי עד סוף השנה יישארו במדינה רק כוחות שתפקידם להעביר את האחריות לכוחות הביטחון האפגניים, וכל הכוחות האמריקנים יעזבו את אפגניסטן בסוף 2016 - במקביל לסיום כהונתו כנשיא.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אובמה אמר כי ארה"ב תבצע שתי משימות בלבד אחרי 2014: אימון כוחות אפגניים וסיוע לפעולות נגד אל קעידה. הוא הדגיש כי ארה"ב תשאיר כוחות צבאיים במדינה רק אם הדבר יוסדר בהסכם מול הממשלה האפגנית.

"השורה התחתונה היא כי הגיע הזמן להפוך את הדף אחרי יותר מעשור שמדיניות החוץ שלנו התמקדה במלחמות באפגניסטן ועירק", אמר אובמה. "בנוסף להחזרת החיילים שלנו הביתה, הפרק החדש הזה יאפשר לנו לתעל משאבים שייחסכו לאחר סיום שתי המלחמות הללו לטובת מטרות אחרות ברחבי העולם וכדי להגיב בצורה טובה יותר לאיומי טרור".

לא מחפש שלמות

על פי תכנית אובמה, בשנת 2015 יישארו חיילים אמריקנים רק בשני בסיסים במדינה - בסיס בקאבול ובבסיס חיל האוויר בבגרם. "אנחנו מכירים בכך שאפגניסטן לא תהיה מקום מושלם, וזאת לא אחריות ארה"ב להפוך אותה למקום כזה", אמר הנשיא.

בסוף 2016, ארה"ב תסיג לחלוטין את כוחות הצבא שלה מהמדינה שבמרכז אסיה ותשאיר שם רק שגרירות דיפלומטית רגילה, כפי שנעשה בעת הנסיגה מעירק בסוף 2011.

סוף למלחמה: הנשיא אובמה, הערב (רויטרס)

מי שהתמודד מול אובמה לנשיאות ב-2008, הסנטור ג'ון מקיין, טען לאחר נאום אובמה כי התכנית שלו צרת אופקים. "מלחמות לא מסתיימות רק בגלל שהפוליטקאים רוצים בכך", אמר לעיתונאים.

המלחמה באפגניסטן החלה באוקטובר 2001, בהוראת הנשיא ג'ורג' בוש, חודש לאחר פיגועי הטרור ב-11 בספטמבר. מועד הנסיגה הסופית מאפגניסטן, בסוף 2016, חופף במדויק למועד סיום כהונתו של אובמה: בנובמבר 2016 ייערכו הבחירות לנשיאות ארה"ב וב-20 בינואר 2017 נשיא ארה"ב הבא ייכנס לבית הלבן.