מארק צוקרברג זומן להעיד באירן

האם מארק צוקרברג יחתים דרכון באירן? שופט מבית משפט בדרום אירן הוציא צו שקורא לו להעיד במשפט שנערך נגד הרשתות החברתיות שמתקיים במקום. פייסבוק עצמה חסומה באירן, אך סוגיות אחרות עלו נגד אינסטגרם וואטסאפ, שתי רשתות אחרות בבעלותה של פייסבוק

יגיע לאירן? מארק צוקרברג (רויטרס)

מייסד פייסבוק יקפוץ לביקור באירן? שופט בבית משפט באירן הוציא צו זימון למארק צוקרברג כדי שיעיד במשפט שנערך בעקבות תלונות של משתמשים באירן על סוגיות של פרטיות ברשתות פייסבוק, אינסטגרם וואטסאפ - כולן מנוהלות בידי הרשת החברתית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בית המשפט החליט לחסום שתי אפליקציות לשימוש באירן, אך לא דווח באילו אפליקציות מדובר. בית משפט אחר באירן הורה בשבוע שעבר כי יש לחסום את איסטגרם בעקבות סוגיות אחרות הנוגעות לפרטיות המשתמשים. למרות הוראות בית המשפט, משתמשי אינטרנט בטהרן מדווחים כי הם עדיין יכולים להשתמש בשתי האפליקציות שנחסמו.

פייסבוק עצמה נחסמה באירן זה מכבר, יחד עם הרשת החברתית טוויטר ואתר שיתוף הסרטונים יו-טיוב. למרות זאת, שר החוץ האירני ובכירים אחרים במדינה מחזיקים בעצמם חשבון טוויטר.

"אין אנו בוטחים בצעירים שלנו?"

ממשלו של הנשיא רוחאני לרוב מתנגד לחסימה של אתרים כאלו לפני שנוצרות להם אלטרנטיבות ראויות. בין השאר, בכירים באירן משתמשים במדיה החברתית כדי להגיע לדעת הקהל במערב במהלך המו"מ על תכנית הגרעין בין אירן למעצמות, שנערך בימים אלו.

"אנו צריכים לראות את עולם הסייבר כהזדמנות", אמר הנשיא רוחני בשבוע שעבר על פי פרסום בסוכנות הידיעות האירנית IRNA. "למה אנחנו מפחדים? האין אנו בוטחים בצעירים שלנו?", שאל רוחאני. למרות דברי הנשיא, בכירים אחרים רואים במדה החברתית כסמל לתרבות מערבית שמאיימת על אירן.