הרשויות בבלגיה: הרצח במוזיאון היהודי בבריסל נחקר כאירוע טרור

התביעה בבלגיה הודיעה כי חקירת תקרית הירי בה נרצחו 4, שניים מהם ישראלים, הועברה למחלקת התובע הפדרלי, המוסמכת לטפל באירועי טרור. ההחלטה התקבלה בשל "הזהות והלאום של הקורבנות", הסבירו בבלגיה

היורה בתיעוד מצלמות האבטחה

התביעה בבלגיה הודיעה הערב (ב') כי חקירת הירי במוזיאון היהודי בבריסל שאירע ביום שבת ובו נהרגו ארבעה בני אדם, מתוכם שני ישראלים, הועברה לטיפול התובע הפדרלי המוסמך לטפל במקרי טרור.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

סגנית התובע הציבורי בבלגיה, איין ואן ווימרש, אמרה במסיבת עיתונאים כי "התיק מועבר לחקירה במשרד התביעה הפדרלית", היחידה המוסמכת לטפל בחקירת אירועי טרור. עם זאת, היא סירבה לומר האם הוא מוגדר רשמית כאירוע טרור.

ואן ווימרש הסבירה כי ההחלטה להעביר את התיק לרמה הפדרלית מבוססת על "זהותם וארץ מוצאם של הקורבנות", בהם עמנואל ומרים ריוה מישראל, תושבת צרפת שעבדה בהתנדבות במוזיאון וצעיר בן 24 שהועסק כעובד מן המניין במקום.

ואן ווימרש הוסיפה כי העברת התיק התבססה גם על הניתוח המשטרתי של סרטון הווידאו ממצלמות האבטחה שתיעד את היורה, "שנראה קר רוח ונחוש".

יורה אל תוך המוזיאון

אתמול, יממה לאחר הפיגוע במוזיאון היהודי בבריסל, פרסמה המשטרה בבלגיה את תמונותיו של החשוד בירי - כפי שנקלטו במצלמות האבטחה בכניסה למקום. זמן קצר לפני כן מת מפצעיו הגבר שנפגע אנושות מהירי. בסרטון ממצלמות האבטחה ניתן לראות את החשוד נכנס למוזיאון, כשהוא חובש כובע ונושא עליו שני תיקים.

בצילום מזווית אחרת הוא נראה שולף רובה מסוג קלצ'ניקוב מתוך אחד התיקים ומכוון אותו אל תוך המבנה. לאחר מכן הוא נראה כשהוא אוסף את תיקיו ונמלט מהמקום.

עמנואל ומרים ריוה

במסיבת עיתונאים שכינס בשבת משרד המשפטים הבלגי נאמר כי מהחקירה עלה שהיורה פעל לבדו והיה חמוש ומוכן למשימה. ראש ממשלת בלגיה אליו די רופו התקשר בצהריים לראש הממשלה בנימין נתניהו ועדכן אותו בפרטי חקירת הרצח בבריסל. די רופו הביע זעזוע מהמעשה, גינה כל גילוי של אנטישמיות ושלח את תנחומיו למשפחות הקורבנות.

גופותיהם של בני הזוג עמנואל (53) ומירה (54) ריוה יוטסו הערב לישראל, והלוויתם תיערך מחר בשעה 17:00 בבית העלמין קריית שאול.