באן קי מון גינה את הירי בבריסל

יומיים לאחר תקרית הירי בבריסל בה נהרגו שלושה בני אדם הוציא מזכ"ל האום באן קי מון הודעת גינוי כלפי המקרה. המזכ"ל הגדיש כי הוא מגנה כל ביטוי של אנטישמיות, אפליה על רקע גזעי ושנאת זרים ואמר שהוא מייחל ללכידת הפושעים בהקדם

הביע זעזוע נוכח הירי בבריסל. מזכ"ל האו"ם

מזכ"ל האו"ם באן קי מון הביע זעזוע נוכח תקרית הירי לפני כיומיים סמוך למוזיאון היהודי בבריסל בה נהרגו שני אזרחים ישראלים ואזרח צרפתי, כך נכתב בהודעה שיצאה מטעם דוברות האו"ם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

באן ציין כי על אף שחקירת האירוע עודנה בעיצומה, המיקום בו אירעה מצביע על כך שהסיכוי כי מדובר באירוע על רקע אנטישמי הינו גבוה.
המזכ"ל הדגיש בהודעתו כי הוא מגנה כל ביטוי של אנטישמיות, אפליה על רקע גזעי, שנאת זרים וחוסר סבלנות כלפי השונה.

הוא הביע את ביטחונו ברשויות הביטחון הבלגיות כי יעשו כל מאמץ על מנת לשים את ידיהם על הפושעים שביצעו את המעשה ויביאו אותם לדין בהקדם.

פחות מיממה לאחר פיגוע הירי מחוץ למוזיאון היהודי בבריסל, היום (א') נודע כי שני אחים יהודים הותקפו אמש מחוץ לבית הכנסת בקרטיי, פרבר של פריז, שעות ספורות אחרי התקרית בבריסל.

על פי המשטרה הצרפתית, התקיפה האלימה בוצעה על ידי שני אלמונים. לאחר התקיפה נמלטו השניים - אחד מהם ברגל והשני באופניים. קורבנות התקיפה נפצעו קשה ואושפזו בבית החולים, אך לא נשקפת סכנה לחייהם. שר הפנים הצרפתי גינה את התקיפה.

תקיפה אנטישמית בפריז. ארכיון (רויטרס)

שעות לאחר פיגוע הירי בבריסל, הידקו גם הרשויות בצרפת את האבטחה סביב המוסדות היהודיים במדינה. שר הפנים של צרפת הצהיר כי הרשויות במדינה מחויבות לפעול על מנת למנוע אנטישמיות וכי המשטרה עושה כמיטב יכולתה ללכוד את התוקפים. עוד דווח כי נשיא צרפת, פרנסואה הולנד, עודכן בפרטי התקרית.

רה"מ: "הירי - תוצאה של הסתה"

אמש נרצחו שלושה בני אדם, בהם בני הזוג עמנואל ומרים ריוה מתל אביב, בפיגוע ירי סמוך למוזיאון היהודי בבריסל. על פי הדיווחים בתקשורת הבלגית, אדם חמוש הגיע למוזיאון כשהוא סוחב תיק גב ואז פתח בירי. יהודיה אזרחית צרפת נהרגה גם היא, ועובדת נוספת נפצעה קשה. 

"המשטרה הפדרלית אספה כמות גדולה של מידע במהלך הלילה ממנו למדנו שהתוקף פעל, כנראה, לבד", אמרה דוברת משרד התובע בבריסל. "הוא התכונן היטב והיה חמוש. אנו עדיין עורכים מצוד אחריו ומבקשים מהציבור שיתוף פעולה".

ראש ממשלת בלגיה אליו די רופו התקשר בצהריים לראש הממשלה בנימין נתניהו ועדכן אותו בפרטי חקירת הרצח בבריסל. די רופו הביע זעזוע מהמעשה, גינה כל גילוי של אנטישמיות ושלח את תנחומיו למשפחות הקורבנות.

"עד לרגע זה אתה המנהיג האירופי היחיד שהתקשר אלי בנושא זה", אמר לו נתניהו. "אני מוטרד מאוד מהאנטישמיות הגוברת באירופה. צריך לנהוג באפס סובלנות כנגד האנטישמיות כלפי היהודים ומדינתם". נתניהו הציע לראש הממשלה הבלגי שיתוף פעולה בחקירה.

נתניהו גינה הבוקר בישיבת ממשלה את הירי, וטען כי המניע לרצח הוא הסתה אנטישמית. "זו תוצאה של הסתה בלתי פוסקת נגד היהודים ומדינתם", הוסיף. "על אדמת אירופה ממשיכות להישמע עלילות וכזבים נגד מדינת ישראל, תוך התעלמות שיטתית מהפשעים נגד האנושות ומעשי הרצח שנעשים באזורנו".

זירת הפיגוע בבריסל (AP)

בני הזוג ריוה שנרצחו בבריסל הותירו אחריהם שתי ילדות, בנות 17 ו-15. גופותיהם של עמנואל בן ה-54 ומרים בת ה-53 יוטסו לישראל אחרי שתתקבל החלטה לגבי נתיחה לאחר המוות.

"היא אישה משכילה מאוד והוא תמיד היה מאוד מאוד דיסקרטי", סיפרה שכנה של השניים, שהתקשתה לעכל את הבשורה. "למרות שהם היו בשליחות בגרמניה כמה שנים, וחזרו רק לפני כשנה היו לנו יחסים נפלאים, תמיד חייכו והיו נחמדים, זה עושה לי צמרמורת לשמוע את זה".