הימין הקיצוני מתחזק באירופה: לה פן ניצחה בצרפת, נציגים ניאו נאצים מגרמניה ויוון

מדגמים מהבחירות לפרלמנט האירופי חוזים התחזקות דרמטית של מפלגות קיצוניות ולאומניות בשורה של מדינות. החזית הלאומית של מארין לה-פן זוכה בניצחון היסטורי בצרפת ולראשונה ייכנסו לפרלמנט נציגים ניאו-נאצים ממפלגות בגרמניה ויוון

הימין הקיצוני מתחזק. לה-פן (רויטרס)

על רקע התקיפות שבוצעו ככל הנראה על רקע אנטישמי ביממה האחרונה בבריסל ובפריז, והחשש בקרב יהודי אירופה מעלייה במקרי האנטישמיות, מציגים מדגמים מהבחירות לפרלמנט האירופי שהתפרסמו היום (א') התחזקות דרמטית של הימין הקיצוני ברחבי היבשת. בצרפת זכתה מפלגת "החזית הלאומית" של מארין לה-פן בהישג היסטורי כשגרפה כ-25% מהקולות בהצבעה על מושבים בפרלמנט ולראשונה ישלחו מפלגות מגרמניה ומיוון נציגים ניאו-נאצים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הבחירות לפרלמנט האירופי, שנערכו במשך ארבעה ימים ב-28 מדינות, עשויות להוביל לשינוי קיצוני באיחוד, אחרי שמפלגות קיצוניות בשורה של מדינות הצליחו להחדיר חברים שלעתים לא מאמינים ומתנגדים לרעיון האיחוד האירופי עצמו. לא בכדי נתפסת ההצבעה בבירות האירופיות כהבעת חוסר אמון בהנהגה האירופית הנוכחית.

סופרים קולות (רויטרס)

מערכת הבחירות הנוכחית חשובה מאוד ומהווה מקור דאגה לתומכי האיחוד האירופי. זאת, מכיוון שעל פי הסכמי היסוד באירופה, הפרלמנט שיושב בשרטסבורג, צרפת, אמור להתרכז בחמש השנים הקרובות בחקיקה כוללת למדינות האיחוד. ככל הנראה, מי שיעמוד בראש הפרלמנט האירופי הנוכחי הוא נשיא מועצת האיחוד - הגוף העליון של האיחוד. יש להדגיש שכוחו של הפרלמנט האירופי מוגבל יחסית. אמנם מדובר בגוף המבצע חקיקה, אך הוא אינו זוכה לתקציבים גבוהים באופן יחסי - אחוז אחד בלבד מהתל"ג של כל אחת מ-28 המדינות החברות.

מפלגה הקוראת לפרישה מהאיחוד זכתה בבריטניה

נראה כי ההפתעה הגדולה ביותר הלילה (ב') הייתה ניצחונה של מפלגת "העצמאות" הבריטית, UKIP, על פני יריבותיה בבחירות לפרלמנט האירופי - מפלגת הלייבור ומפלגת השמרנים.

"המצביעים למפלגתנו אמרו את דברם הלילה והביאו לתוצאה היוצאת מן הכלל שנראתה זה מאה שנים", אמר ראש המפלגה נייג'ל פאראג'. "אני גאה שזכינו להישג הזה תחת הנהגתי". UKIP הקוראת לפרישתה של בריטניה מהאיחוד וסגירת גבולותיה בפני מהגרים זכתה ב-22 מהמושבים. השמרנים זכו ב-16 מושבים והלייבור זכו ל-14 מושבים בלבד.

איטליה - יתרון לרה"מ המכהן רנצי

מדגם בחירות ששודר בערוץ RAI האיטלקי העניק לרה"מ המכהן מתיאו רנצי יתרון בולט על פני מתחריו בבחירות לפרלמנט האירופי. רנצי, העומד בראש המפלגה הדמוקרטית הניצבת במרכז-שמאל של המפה הפוליטית זכה ל-39% מהקולות ואילו תנועת "חמשת הכוכבים", בראשה עומד הקומיקאי לשעבר בפה גרילו, זכתה ל-23.1%. מפלגתו של ראש ממשלת איטליה לשעבר סילביו ברלוסקוני זכתה ל-16% בלבד.

"העם הצרפתי הכריז כי הוא רוצה לקחת את גורלו בידיו"

מארין לה פן, אחת המנצחות הגדולות של הערב, עלתה לנאום לקול תשואות ההמונים במטה מפלגתה ואמרה: "העם הצרפתי הכריז כי הוא רוצה לקחת את גורלו בידיו. עמנו דורש סוג אחד של פוליטיקה - של הצרפתים בשביל הצרפתים".

גרמניה - נציג נאו-נאצי נבחר לפרלמנט האירופי

בגרמניה, המדינה שמובילה את האיחוד והחזקה ביותר בו, הצליחה המפלגה הנוצרית הדמוקרטית לנצח ולשלוח הכי הרבה נציגים לפרלמנט, אך לראשונה, נציג ממפלגה שמוגדרת כבעלת אג'נדה ניאו-נאצית הצליח להיכנס לפרלמנט האירופי.

אחת המפלגות שזכו למושבים בפרלמנט האירופי מטעם גרמניה היא AFD, מפלגה שדוגלת במצעה לפירוק האיחוד. בגרמניה מגדירים את התוצאה כרעידת אדמה. מפלגת AFD היא המפלגה הראשונה שניצבת מימין למפלגתה של מרקל יחד עם מפלגות כמו מפלגת המשפחה או מפלגה שפעילה למען בעלי חיים. משמעות הדבר היא שנציגים קיצוניים עומדים לקחת חלק בפרלמנט.

ביוון הצליחה מפלגת הימין הקיצוני "השחר הזהוב" בראשותו של ניקולאוס מיכלוליאקוס לגרוף בין 9-10% מהקולות. המפלגה, שדוחה את הטענות לגבי היותה ארגון לא-חוקי שפועל על פי האידיאולוגיה הנאצית, הייתה המפלגה השלישית במספר הנציגים שהיא שולחת.

גם בדנמרק זכתה המפלגה הדנית הלאומית, שמתנגדת להגירה ליותר מרבע מהקולות, ובאוסטריה גרפה מפלגת החופש כחמישית מהקולות, זאת על פי מדגמים ראשוניים.