מסתמן: נשיא חדש לאוקראינה - המיליארדר פטרו פורושנקו

מדגמים ראשוניים באוקראינה מראים כי המיליארדר פטרו פורושנקו, שמכונה גם "איש השוקולד", הביס את ראשת הממשלה לשעבר יוליה טימושנקו בבחירות לנשיאות המדינה, עם 55.9% מהקולות. עם פרסום התוצאות, פנה פורוקשנקו לעם האוקראיני והצהיר: "לא נכיר בסיפוח חצי האי קרים לרוסיה"

"לא נכיר בסיפוח". פורושנקו (רויטרס)

המיליארדר פטרו פורושנקו זכה היום (א') בבחירות לנשיאות אוקראינה ברוב של 55.9% - כך על פי מדגמים ראשונים שפורסמו במדינה. אם תוצאות המדגם ישקפו את תוצאות האמת בבחירות, פורושנקו ימונה ישירות לתפקיד, ללא צורך בסיבוב נוסף.

המיליארדר, שלו ניסיון של שנים רבות בפוליטיקה האוקראינית, גבר על ראשת הממשלה לשעבר יוליה טימושנקו, שנחשבה על ידי רבים כסמל להפיכה במדינה לפני חמישה חודשים וזכתה רק ל-12% מהקולות.

עם זכייתו על פי המדגמים, פנה פורושנקו לעם האוקראיני והכריז כי הוא הנשיא החדש. "כל הסקרים מצביעים על כך שניצחתי בסיבוב הראשון וכעת יש לאוקראינה נשיא", הצהיר.

הובסה. טימושנקו (רויטרס)

"המטרה העיקרית: השלמות הטריטוריאלית"

פורושנקו תקף את סיפוח חצי האי קרים על ידי מוסקבה וציין כי ממשלתו תשתף פעולה עם האיחוד האירופי. "אוקראינה לעולם לא תכיר בסיפוח קרים לרוסיה והיא גם אינה מכירה במשאל העם שנערך בחצי האי", קבע הנשיא המסתמן.

הוא הוסיף כי אחד הצעדים הראשונים בהם ינקוט כנשיא החדש, הוא להגיע למזרח המדינה על מנת "לסיים את הכאוס" באזור. "שלמות הריבונות טריטוריאלית" של אוקראינה היא בעלת חשיבות עליונה עבורי", הכריז המיליארדר.

נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, בירך על תהליך הבחירות באוקראינה ואמר כי "למרות פרובוקציות ואלימות, מיליוני אוקראינים הלכו לקלפיות בכל רחבי הארץ".

"אפילו בחלקים ממזרח אוקראינה, שבהם קבוצות בדלניות בגיבוי הרוסי ביקשו לנשל את כל האזורים, כמה אוקראינים אמיצים עדיין היו מסוגלים להטיל את פתקי ההצבעה שלהם", נמסר בהצהרה שפורסמה על ידי הבית הלבן. "בחירות זהו עוד צעד חשוב קדימה במאמצים של הממשל האוקראיני לאחד את המדינה ולהגיע לכל אזרחיה", הוסיף הנשיא האמריקני.